Boltil võttis sõidukokkuvõtte seadusega vastavusse viimine aega üle kahe aasta

Bolti tegevjuht Markus Villig Londonis.Foto: Bolt

Eelmisest nädalast saadik vastavad Bolti sõitude järgselt väljastatavad sõidukokkuvõtted seadusele. Sõidukokkuvõtete seadusega vastavusse viimine võttis miljardi dollari väärtuses oleval idufirmal aega üle kahe aasta.

Kuigi seadus nõuab juba 2017. aasta lõpust, et sõidukokkuvõttes kuvatakse väga detailset infot pakutud teenuse kohta leiab Bolti üle järelevalvet teostav amet, et isegi kui sõidukokkuvõte ei ole seadusega kooskõlas ei anna see kliendile automaatselt alust teenuse eest raha tagasi saamiseks.

Ameti nägemusel peaks selle üle otsuse langetama kohus, mis annaks vastuse, kas teenindajakaardi või muu info puudumisel on kliendil alust raha tagasi saamiseks.

Bolti esindaja sõnul ei ole oluline, kui kaua ei vastanud kokkuvõtted seadusele

2017. aasta 1. novembril jõustus ühistranspordiseaduse muudatus, mis tõi kaasa mitmeid uuendusi taksoäppide osas. Sellest ajast saadik peavad taksoäpid sõidu järgselt kliendile väljastama sõidukokkuvõtte, mis sisaldab autojuhi ees- ja perekonnanime, pilti juhist, sõiduki registreerimisnumbrit ning teenindajakaardi numbrit ja informatsiooni sõidu kohta.

Geenius analüüsis peaaegu kolm kuud pärast seaduse jõustumist toona turul olnud taksoäppide Taxify ja Uberi poolt väljastatud sõidukokkuvõtteid ning avastas, et kokkuvõtted ei vasta seadusele. Uber kõrvaldas puudujäägid väga kiirelt, kuid Taxify ehk nüüdne Bolt kõrvaldas puudujäägid aga alles eelmisel nädalal ehk 2020. aasta jaanuari viimasel nädalal.

Bolti kokkuvõtetelt olid puudu sõiduki registreerimis- ning teenindajakaardi number. Bolti pressiesindaja Jaan Lašmanovi sõnul oli see tingitud tehnilise tõrke tõttu. Küsimusele, kui kaua tehniline tõrge süsteemis esines ei osanud pressiesindaja vastata ning tema sõnul ei ole see ka oluline.

“Tõesti, tehnilise tõrke tõttu oli mainitud info mõnda aega puudu sõidu kokkuvõttes, kuid oli nähtaval sõitu tellides. Praeguseks on probleem lahendatud ning vastav info sõidu kokkuvõttes olemas. Antud tehniline rike tuli kaasa uuendusega. Paraku ei oska me öelda mis hetkel see täpselt juhtus. Lõpuks ei ole see tegelikult ka oluline, sest praeguseks on probleem lahendatud,” ütles Lašmanov.

Pressiesindaja sõnul saavad kliendid kõigi sõitude kohta tellida uued arved, mis sisaldavad seadusega nõutut. Lašmanovi kinnitusel ei ole ükski klient eelmainitud põhjusel kasutanud võimalust küsida Boltilt sõidu eest raha tagasi.

Toimetus vaatas üle pisteliselt Bolti väljastatud sõidukokkuvõtteid alates 2018. aastast ning mitte ühelgi kokkuvõttel, mis olid väljastatud enne eelmist nädalat, ei olnud kuvatud sõiduki registreerimis- ning teenindajakaardi numbrit.

Bolt kõrvaldas puudujäägi ameti pöördumise järgselt

Vastavalt seadusele teostab Bolti ja teiste taksoäppide osas osaliselt järelevalvet tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA). Osaliselt seetõttu, et autojuhtide vastavust seadusega peab kontrollima kohalik omavalitsus, näiteks pealinnas teeb seda Tallinna munitsipaalpolitsei amet.

TTJA pressiesindaja Anne-Mai Helemäe kinnitusel pöördusid nad hiljuti Bolti poole kuna sõidukokkuvõtetes oli puudujääke. Kuna Bolt kõrvaldas puudujäägid ameti pöördumise järgselt ei pea TTJA vajalikuks Boltile ettekirjutust teha.

“Sõidujärgselt edastatava kokkuvõtte osas oleme samuti hiljuti ühe rakenduse omaniku tähelepanu juhtinud sõidukokkuvõttes esinevatele puudustele. Praeguseks hetkeks on viidatud puudused kõrvaldatud,” ütles ta.

Pressiesindaja sõnul polnud ametil varem alust Bolti poole pöördumiseks kuna ükski klient ei olnud ameti tähelepanu puudujäägile pööranud. Kuigi seaduses on klausel, mis annab kliendile võimaluse saada teenuse eest raha tagasi, kui teenus ei ole seadusega kooskõlas, ei näe amet, et pelgalt sõiduki registreerimis- ning teenindajakaardi numbri puudumine sõidukokkuvõttelt annaks selleks aluse.

TTJA nägemusel peaks selles osas otsuse langetama kohus, ameti andmeil ei ole ükski tarbija selles küsimuses kohtu poole pöördunud. Küll aga näeb amet raha tagasi saamise võimalust siis, kui enne sõidu alustamist kuvatud hind ei vasta sellele, mis kliendilt sõidujärgselt kasseeritakse.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) pädevuses oleva ühistranspordiseaduse osas leiab ka ministeeriumi teede- ja raudteeosakonna nõunik Hindrek Allvee, et kuigi seadus nõuab eelmainitut ei pruugi selle puudumine olla piisav alus, et teenuse eest raha tagasi saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.