DJI ametlik maaletoja: uurime välja laulupeol lennanud drooni varasemad lennud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Nemo Vunk.

Droonitootja DJI ametlik maaletooja Eestis Meridein OÜ omaniku Nemo Vunki sõnul teevad nad DJI-ga igakülgset koostööd, et selgitada välja Tallinnas laulupeo ajal lauluväljakul lennanud drooni varasemad lennud. Eestis ja Leedus poode pidav Vunk toob arvamusloos välja, et tema hinnangul oleks pidanud lennutajale tegema vähemalt 3200 euro suuruse trahvi.

Olen jälginud antud teemat, ning tahaksin lisada neile, kes antud tegevust õigustavad, kui rikutakse seadust ning õigustatakse inimeste sellist käitumist siis sisuliselt aitate kaasa kuriteole.

Droon.ee meeskond teeb endast kõik sõltuva, et välja uurida koostöös DJI-ga antud drooniga eelnevalt tehtud lennud. Inimene mainis selgelt, et on palju lennanud ja hea kogemus olemas. Ta väljendas selgelt, et on kursis kehtivate seadustega, kuid sülitas neile ja nüüd väidab, et pilt on legaalne, kas siiski ikka on?

Edaspidi me kindlasti kustutame illegaalsel moel saadud drooni sisemälust materjali, hetkel arutame kuidas see juriidiliselt võimalik on. Kuna sellist käitumist ja labasust ei oleks keegi oodanud siis ilmselget oli karistus leebe. Oleme suhtluses nii politsei- ja piirivalveameti kui ka lennuametiga ja antud tegevuse tulemusena saab siit õppida vaid seda, et droonilennutamise reeglid tuleb tuua eri keeltes ja need peavad rohkem nähtavad olema.

Seda me alustasime juba eile oma kodulehel ja karistused tuleb sellistel käitumistel teha 3200 mitte 320 eurot. Kes veel ei tea siis droonidel hakkab 2020. aastal kehtima uus regulatsioon ja uued nõuded. Sellega seoses ka meie kogukonna ja teiste erinevate organisatsioonidega teeme endast kõik sõltuva, et droone oleks lihtne, selge ja turvaline lennutada. Seadusandluse selgus, mugavus ning kiirus on prioriteet. Meie näeme juba täna, et see regulatsioon on väga hea edasiminek sest tulevik on siiski mehitatud droonid ja selleks me võiksime juba täna valmistuda.

• Mehitamata õhusõidukid jagatakse 3 kategooriasse (open, specific, certified).

• Kõik mehitamata õhusõidukite käitajad, kelle seadmetel on sensorid, millega saab jäädvustada informatsiooni (nt foto- ja videokaamerad), tuleb registreerida ka open kategoorias, kusjuures sensorite või kaamerate kinnituse viis ei oma tähtsust. See registreerimine aitab tulevikus täpselt selliste juhtumite korral adekvaatselt käituda järelevalve organitel

• Pilootidele ja vaatlejatele (observer) hakkavad kohalduma koolitusnõuded.

• Kõk registeeritud mehitamata õhusõidukite käitajad ja nende õhusõidukid saavad kordumatu registreerimistunnistuse.

• Kolm aastat peale jõustumist enam CE-märgistuseta mehitamata õhusõidukeid käitada ei tohi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.