E-valimistele tehakse IT-ministri juhtimisel esimene rahvusvaheline audit

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem riigikogus.Foto: Stenbocki maja/Erik Peinar

IT-minister Raul Siemi (EKRE) juhtimisel läheb töösse e-valimisi puudutav aegade suurim ning esimene rahvusvaheline audit. Lisaks korraldatakse e-valimiste osas turbeanalüüs. Juba järgmiseks aastaks lubatakse e-valimiste osas mitmeid turvalisust tõstvaid uuendusi. 

Kõigele lisaks soovib majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) saada IT-ministri haldusalasse e-valimiste küberturvalisuse osas ning algatab selles osas eelnõu valimisseaduste muutmiseks. 

IT-minister võib e-valimiste osas rohkem võimu omada juba kahe aasta pärast

MKMi pressiteate kohaselt liigub ministeerium koos riigi valimisteenistusega edasi e-valimiste turvalisemaks muutmisega ning selle tõestuseks valmivad tuleva aasta sügisel toimuvate kohalike omavalitsuste valimiste jaoks mitmed turvalisust tõstvad uuendused.

Riigi küberturvalisuse juhi Raul Rikki sõnul on ministeerium koostöös vabariigi valimiskomisjoni ja riigi valimisteenistusega üks fundamentaalsemaid eesmärke valimiste infosüsteemide küberturvalisuse tagamine terviklikumalt ja senisest oluliselt kõrgemal tasemel.

“Arvestades, et valimistega seotud infosüsteemide turvalisus on riigi julgeoleku küsimus, ei ole nende küberturvalisus korraldatud parimal võimalikul viisil. Näiteks ei ole valimisteenistusel piisavalt rahalisi vahendeid, et kõiki kõrgetasemelisi küberturbe funktsioone ellu viia,” ütles Rikk.

Tema sõnul puudub valimisteenistuse küberturbe juht ja vajalikud eksperdid, kelle põhiülesandeks oleks valimiste küberturvalisuse tagamise korraldamine. Seda funktsiooni on täidetud muude ülesannete seas olemasolevate ametikohtade baasil.

Minister Siemi sõnul on praegu koalisioonilepingu kohaselt tema kohustuseks jäänud küll e-valimiste turvalisuse ja läbipaistvuse küsimustega tegelemine, kuid õiguslikult puudub selleks alusraamistik, kuna e-valimiste ettevalmistamise ja korraldamisega tegeleb seaduse järgi ainult valimisteenistus

“2021. aasta uuenduste ja auditi osas on meil valimisteenistusega põhimõtteline kokkulepe ja sõlmimisel on koostööleping, kuid alates 2022. aastast tahame määratleda seaduse tasemel täpsemalt ära MKM-i valitsemisala õigused ja kohustused seoses valimiste korraldamise ning küberturvalisuse tagamisega,” selgitas Siem.

Nii tekib tema sõnul vastutuse osas selgem jaotus ja edaspidi on IT-ministril võimalik e-valimiste küberturvalisust tugevamalt kindlustada.

Kavandatud muudatusega soovitakse riigi infosüsteemi ameti (RIA) pädevusse saada valimiste küberturbe küsimus. Turbe korraldus hakkab Rikki sõnul olema kaheastmeline.

RIA korraldab küberturvet ning MKM kontrollib kogu protsessi küberturvalisust ja annab valimiskomisjonile arvamuse, kas küberturvalisus on korraldatud piisaval tasemel elektrooniliste süsteemide kasutamiseks valimiste läbiviimiseks

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.