Eesti ajaloo suurimat e-poe andmeleket uurivad edasi lätlased

Läti lipp puust purjeka küljes lehvimas.Foto: PM/SCANPIX BALTICS

Mullu suvel toimunud Eesti ajaloo suurimat e-poe Charlot.ee andmeleket uurivad edasi lätlased. Toona oli internetis avalikult kättesaadav tekstifaili kujul andmebaas, mis sisaldas umbes 14 000 eestlase isikuandmeid.

Kuna nüüdseks on tegu piiriülese menetlusega võib eeldada, et protsess kujuneb üsna pikaks.

Geenius kirjutas eelmise aasta juulis, et lihtsalt guugeldades on leitav andmebaas, mis sisaldas paljude eestlaste telefoninumbreid, paroole ja aadresse, kuhu nad olid e-poest pakke tellinud.

Menetlus võib pikaks venida

Kuigi e-poodi pidava ettevõtte juht teatas Geeniusele lekke ilmsiks tuleku ajal, et midagi sellist ei saa olla toimunud tunnistas ta siiski pärast, et leke leidis tõesti aset. Vastavalt seadusele informeeris ettevõte lekkest ka andmekaitse inspektsiooni (AKI), mis seepeale alustas menetlusega.

Kuna lisaks pea 14 000 eestlase andmetele lekkis ka Charloti Läti, Leedu ja Venemaa e-poodide klientide andmed sisestas AKI sellekohase informatsiooni rahvusvahelisse menetluse süsteemi, kust selleni jõudis Läti andmekaitseinspektsioon.

Kuna lekkinud andmebaas asus Lätisse registreeritud domeenil ning Lätis oli ettevõttel rohkem kliente, kelle andmed olid avalikult kättesaadavad, võtsidki lätlased menetluse üle.

AKI avalike suhete nõuniku Signe Heibergi sõnul sõltub menetluse käik ja tulem nüüd lätlastest.

“Kokkuvõtte sellest saab teha peale menetluse lõpetamist, aga nüüd on see sõltuv siis ka Läti kolleegide tegevusest. Täpsemalt praegu ei tea, aga saan silma peal hoida. Rikkumine ise on kõrvaldatud, aga milline saab olema karistus või lõppresultaat, sõltub siis Läti andmekaitseasutusest,” ütles ta.

Kuna tegu on piiriülese menetlusega võib Heibergi sõnul eeldada, et protsess kujuneb üsna pikaks. Nõuniku kinnitusel on Charlot OÜ esindajad menetluse käigus AKI-ga koostöövalmis olnud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.