Eesti elanikud peavad küberrünnakuid peamiseks ohuks julgeolekule

Kõige olulisemaks ohuks peetakse küberrünnakuid: kindlasti 53 protsenti ja mõningal määral 35 protsenti.Foto: Shutterstock

Eesti elanikud peavad suurimateks ohtudeks maailma julgeolekule küberrünnakuid ning põgenike sisserännet Euroopasse, selgub uuringust.

Veel 2015. aasta märtsis nägid Eesti elanikud Ukraina-sündmuste mõjul peamise ohuna maailma julgeolekule Venemaa tegevust oma mõjuvõimu taastamisel naaberriikides ning aastatel 2016-2017 oli esiplaanil Islamiriigi tegevus ja sõda Süürias, selgub kaitseministeeriumi tellitud uuringu tulemustest. Viimastes küsitlustes on nende ohtude olulisus taandunud ning esile on kerkinud uued, maailma julgeolekut ohustavad tegurid.

Kõige olulisemaks ohuks peetakse küberrünnakuid: kindlasti 53 protsenti ja mõningal määral 35 protsenti. Teisel kohal on sõjapõgenike ja pagulaste sisseränne Euroopasse, mida pidas kindlasti ohuks 49 protsenti ja mõningal määral 40 protsenti küsitletutest. Kolmandal kohal on terrorivõrgustike tegevus, mida peab kindlasti ohtlikuks 48 protsenti ja mõningal määral ohtlikuks 41 protsenti küsitletutest.

Neljandal kohal on väärinfo ja valeuudiste levik, mida peab kindlasti ohuks 45 ja mõningal mõningal määral ohuks 41 protsenti. Venemaa katsed taastada oma mõjuvõimu naaberriikides hinnatakse kindlasti ohtlikuks 39 protsendi küsitletute poolt, kuid ligi neljandik on ka neid vastajaid, kes arvavad, et Venemaa ei ole kindlasti mitte ohtlik.

Kui vaadata ka vastuseid „mõningal määral“, siis peetakse Venemaast ohtlikumateks hoopis Hiina võimsuse kasvu (kindlasti 36 ja mõningal määral 42 protsenti) ja USA domineerivat rolli maailmas (kindlasti 34 ja mõningal määral 45 protsenti). Nii Hiina kui ka USA rollis maailmas nähakse järjest suuremat ohtu.

Eestlaste jaoks on Venemaa ohtude pingereas endiselt 51 protsendiga teisel kohal. Mitte-eestlastest näeb Venemaas kindlasti ohtu vaid 13 protsenti, mis annab 15 ohu pingereas viimase koha.

Küsitluse viis mullu oktoobris ja novembris kaitseministeeriumi tellimusel läbi Turu-uuringute AS. Uuringu käigus küsitleti 1226 Eesti elanikku alates 15 aasta vanusest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.