Eesti firma hakkas ka tõukerattaid tootma ja ütleb, et need on maailma parimad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Elektrirollereid tootev Stigo on tootevalikut laiendamas elektriliste tõukeratastega. Firma esindaja sõnul ei tähenda tõukerataste tootmine seda, et Stigo senine toode jääks unarusse, vaid ampluaad lihtsalt laiendatakse.

Erinevalt populaarsetest Segway ja Xioami elektrilistest tõukeratastest ei ole Stigo oma mõeldud müügiks lõpptarbijale, vaid firma pakub enda ratast müügiks firmadele, mis soovivad pakkuda tõukerataste renditeenust.

Väidetavalt on Stigo allkirjastanud juba ka lepingu Euroopa ühe juhtiva transpordiplatvormiga, kuid mis firmaga on tegu, ei saanud Stigo esindaja avalikustada.

Tõukeratas vastavalt firma soovidele

Stigo müügi- ja turundusjuht Harold Saar ütles, et nende tõukeratas on konkurentidest mitmes mõttes parem.

“Meil on selline tõukeratas, mida keegi teine ei ole teinud,” rääkis Saar. “Tal on suuremad rattad, ta on turvalisem, juhtmed ja akud on torude sees peidus.”

Saare sõnul ei ole nende rattal avatud juhtmestikku, mida saaks ära lõhkuda.

“Tavaliste poerataste keskmine eluiga (renditeenuses, toimetaja märkus) on 28 päeva, meie oleme ehitanud tanki, mis kestab ja kestab,” ütles Saar.

Stigo elektriline tõukeratas valmib vastavalt kliendi soovile.Foto: Stigo

Saare sõnul on Lääne-Euroopas palju renditeenuste tõukerattaid varastatud, kuid kuna Stigo ratas ei jõua jaemüüki, puudub sel turul väärtus, mis teeb selle varastele ebaatraktiivseks. Samuti ei saa seal juhtmeid läbi lõigata.

Tootmine Hiinas, juba arendatakse uut versiooni

Tõukeratta prototüüpi aitas Stigol valmistada lennukite hooldusega tegelev Magnetic MRO. Ideest prototüübini jõuti poole aastaga.

Kuigi Saar tõi Stigo suure plussina välja selle, et aku on ratta sisse peidetud, leidsid nad potentsiaalsete klientidega suheldes, et renditeenuse puhul on siiski oluline vahetatav aku, kuna siis saab teenust pikemalt kasutada.

Sarnaselt Stigo seniste toodetega käib ka tõukeratta tootmine Hiinas.

Saar ei soovi öelda tõukeratta hinda kuna see oleneb väga paljudest asjaoludest, kuid seda saab ta kinnitada, et nad müüvad neid, mitte ei rendi.

“Keegi teine ei ole sellist asja teinud nagu meie tegime. Kui seda võrrelda konkurentidega, siis see vahe on öö ja päev,” ütles Saar.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.