Eesti kõige säravamad IT-tähed aitavad Jaapanist e-riiki teha

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eestis arenduskeskuse asutanud Jaapani idufirma Planetway tahab meie e-riigi eeskujul Jaapanit infoajastusse aidata. Firmale annavad nõu ja toetust mõned väga tuntud nimed.

“Kui väga ausalt rääkida, siis mul oli nägemus, kuidas kapitalistlik maailm võiks muutuda. Siis kohtasin ma eestlasi ja sattusin Eesti inimestest vaimustusse. Ma sain aru, et oma nägemuse teoks tegemiseks on Eestis parimad inimesed ja tehnoloogia,” rääkis Geeniusele Jaapani ettevõtja Noriaki Hirao.

Planetway, millel on kontorid peale Eesti veel Silicon Valley’s San Joses, Tokyos ja Fukuokas, ehitab andmevahetusplatvormi, mille kaudu saaks erinevates valdkondades tegutsevad ettevõtted infot vahetada. “Me ühendame sellesse platvormi erinevate asutuste ja firmade andmebaasid. Teeme seda, mida Eestis X-tee abil on tehtud, Jaapani erasektoris,” rääkis Hirao.

Firma esimene turg on Fukuoka linn Jaapanis, millest võiks saada üks maailma kõige innovaatilisemaid linnu, kui kõik infosüsteemid kokku panna nagu e-Eestis, kirjeldab jaapanlane. “Erinevus Eesti lahendusest on see, et teenust pakub erafirma ja see katab ka asjade interneti tehnoloogia,” lisas ta.

Praegu on Planetwayl käsil ühe suure kindlustusettevõtte ja haigla andmebaaside ühendamine, et tekkivatest andmetest uut väärtust luua. “Sellega muutub kindlustuse makseteenus digitaalseks, praegu on käib andmevahetus haiglate ja kindlustuse vahel väga analoogis,” rääkis Hirao.

Eesti nõustajad, Jaapani investorid

Kui Hirao on firma juht, siis CTO ehk tehnoloogiadirektoriks on Eestis tuntud IT-spetsialist Tõnu Samuel. Lisaks on juhatuse liige Aasia-ekspert ja endine majandusministeeriumi (MKM) ametnik Raul Allikivi.

Sel nädalal teatas Hirao, et tal on õnnestunud Planetway juurde moodustada ka kõrgetasemeline nõuandev kogu, kus on kolm liiget. Sinna kuuluvad kaks eestlast – endine riigi infosüsteemi ameti juht, NATO küberkaitsekeskuse teadur ja TTÜ õppejõud Jaan Priisalu, MKMi endine asekantsler ja ettevõtja Taavi Kotka – ning lisaks Ted Matsumoto. Ta on olnud tippjuht nii kiibitootja Qualcommi kui ka Jaapani IT-gigandi Softbank Mobile juures ning Hirao nimetab teda “strateegiajumalaks”, legendaarseks telekommunikatsioonitööstuse tegelaseks ja isiklikuks mentoriks.

“Meil on parimad inimesed Jaapanist ja Eestist, et ehitada uut ühiskonda,” ülteb Hirao.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.