Eesti politsei kasutab kahtlaseid Hiina kaameraid, mis on USAs turvakaalutlustel keelatud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: AFP/Scanpix/tootjad/montaaž

Eesti politsei on aastate jooksul hankinud lugematu arv kahtlase taustaga turvakaameraid, mille kasutamist julgeolekuvaldkonnas on mitmed riigid piiranud või suisa keelanud. Eestis on juba Hiina kaameratesse sisse häkitud, kuid politsei jälgib nende kaudu jätkuvalt Tallinna olulisemaid liiklussõlmi.

Piltlikult öeldes on Hiinast pärit kaamerate puhul suurim hirm, et Hiina riik võib meie järele luurata. Juba mõni aasta tagasi hakkasid Hiina kaamerate osas levima kahtlused, et kaamerates on turvaaugud ja/või tootja poolt teadlikult kaameratesse loodud “tagauksed”.

Loe ka: Milles seisneb Eestiski levinud populaarsete turvakaamerate oht?

Hiina kaameraid leidub Tallinnas igal tänavanurgal

Hiinast pärit Hikvisioni ja Dahua kaamerad on Eestis sisejulgeoleku valdkonnas väga levinud. Politsei- ja piirivalveamet (PPA) kasutab üha rohkem videovalvet, et avalikku korda tagada. PPA on turvakaameratega katnud olulised kohad Tallinna tänavaruumis, samuti jälgivad kaamerad näiteks Tallinna olulisemaid liiklussõlmi.

Teede juures kasutatakse ka numbrituvastusega kaameraid, mis lubab süsteemil automaatselt logida teel sõitvate autode numbrid. See omakorda annab võimaluse jälgida huvipakkuva auto teekonda või sõitmissagedust.

Mujal on kasutusel ka näotuvastustega kaamerad, mille abil saab salvestada ja eristada kaamera ette jäävate inimesed biomeetriliste näitajate põhjal.

Intsidente on juba Eestiski esinenud

Tegu pole ainult teoreetilise ohuga, sest Eestiski on olnud intsidente, kus Hiina turvakaamerad on ära häkitud.

Mullu septembris muudeti Dahua turvakaamerate pilt mustaks ja piirati ligipääs seadmetele. G4S teatas, et Eestis on kasutusel üle 1000 sellise salvestusseadme ja nad teadsid kahest olukorrast, kus videosalvestisse oli sisse häkitud.

Sissemurdmisi on olnud ka turvakaameratesse, mille pilt politseisse jookseb.

Riigi infosüsteemi amet (RIA) teatas oma tänavuses aastaraportis, kuidas eelmisel sügisel toimus rida sissemurdmisi projekti “Turvaline Harjumaa” käigus üles riputatud kaameratesse. “Rünneteks kasutati ära kaamerate lappimata turvaauke ning asjaolu, et ligipääs seadmetele oli piiramata,” teatas RIA. Sisuliselt läks politsei juhtimiskeskuses pilt mustaks, sest Harjumaa omavalitsuste liidu poolt ülespandud kaamerate pilt jooksis just PPA-sse. RIA teatel ei olnud “Turvaline Harjumaa” intsidendis siiski tegu nende kahe tootja kaameratega ja politsei kinnitusel ei olnud kaamerad ise nende kontrolli all.

Turvaaugud ja kahtlused tagaustest pole Eestis politseid takistanud Dahua või Hikvisioni kaameraid hankimast.

Liiga suur töö, et kõik kaameraostud kokku lugeda

Mitu kaamerat mitme euro eest on Eesti politsei Hiina tootjatelt ostnud? PPA infovarade vanemstaabiametnik Hannes Hansalu sõnul oleks kõikide hangete kokku löömine nii ajamahukas, et seda politsei ajakirjaniku päringu peale teha ei plaani.

Sellegipoolest on avalikust riigihangete registrist PPA kaamerahankeid näha. Näiteks eelmise aasta lõpul tehtud hanke järel sõlmiti 134 500-eurosed raamlepingud kolme ettevõttega: Hansavalve, AS G4S Eesti ja BK Eesti AS, kes tarnivad nii Hikvisioni kui Dahua kaameraid. Politsei ostis nii tavalisi, numbrituvastusega kui ka näotuvastustega kaameraid.

Dahua kaameraid tarnib teiste tootjate seas näiteks G4S. “Dahua toodete järele on endiselt väga suur nõudlus. Kui tellijale need tooted sobivad, siis ei ole meil täna ühtegi vettpidavat põhjust Dahua toodete müügi peatamiseks,” ütles G4S Eesti kommunikatsioonijuht Reimo Raja.

Hikvisioni kaameraid toob maale BK Eesti AS. Firma juht Erik Rajamäe ütles, et Hikvisioni kaamerate keelamine on politiiline samm ja turvaprobleeme kaameratel ei ole.

PPA: kasutame turvamiseks lisameetmeid

Hannes Hansalu PPA-st ütles, et politsei analüüsib iga kord kaameraid hankides selle kasutusotstarvet, mille käigus tehakse ka turvaanalüüs. “Karm tõsiasi on, et turvaaukude ja küberohtudega peame arvestama kõigi kaamerate puhul, mitte ainult Hiinast toodetud seadmete puhul,” ütles Hansalu.

Politsei kasutab kahtlase väärtusega Hiina turvakaameraid, mis mujal maailmas on turvakaalutlustel keelatud, soodsa hinna tõttu. Riigihanke võitmiseks on soodne hind oluline ja ühtegi piirangut, milliseid kaameraid tohib ja ei tohi kasutada, pole politsei seadnud.

Täiendatud 15:45: täpsustatud fakti, et “Turvaline Harjumaa” projekti kaamerad ei olnud Dahua või Hikvisioni toodetud ja kuigi nende pilt jooksis politseisse, ei olnud kaamerad ise politsei kontrolli all.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.