Eestis tuleb tööampsumajandus jutuks peamiselt vaid taksonduse osas ning ka siis sageli iroonilises võtmes: “Teame-teame neid tööampse, tegelikult olete piraat-taksojuhid!” Tööamspuportaal Goworkabit aga piirab ennast lihttööga, kuulutades juba avalehel, et vahendavad “lihtsaid töid, mis ei vaja spetsiifilisi oskusi.”
Rääkisin hiljuti ka ühe sotsiaaltöö valdkonnas töötava inimesega, kes ütles, et tööleidmisega hädasolijaid aitavad karjäärinõustajad ei tea tööampsundusest ööd ega mütsi.
Ikka pakutakse haritud, ent ajutiselt motivatsiooni või täistöövõime kaotanud (mõnikord puudega) inimestele selliseid lihttöid, mis nende enesehinnangut veelgi alandavad ning “päris” tööle naasmise seeläbi raskemaks teevad.
Pigem oskustööjõu vahendamisele keskenduvast Upwork.com portaalist leiamegi vaid käputäie eestlasi, kes seal päriselt raha teenivad, kümnetes tuhandetes eurodes. Disainer Alesia on teeninud seitsme aastaga üle 100 000 dollari; üle mõnekümne tuhande on teeninud veel mõned disainerid, takrvaraarendajad ja tõlgid. On tõsi, et Eestis on hetkel palgabuum, ent Upworkis makstavad tasud on siiski väga konkurentsivõimelised.
Tööampsundus võiks aga olla lausa riiklik prioriteet, toetatud nii läbi lihtsustatud maksunduse ja regulatsioonide, töönõustamise kui kõikvõimalike muude meetmete, mida ma isegi ette ei oska kujutada. Miks?
Selliselt töötama õppinud inimene ei jää kunagi ei töötuks ega päris hätta ning maksumaksja kaela peale. Kui tööamspuportaalides 30-eurose tunnihinnaga ei näkka, eks siis tuleb leppida “vaid” 20 euroga, või töötada positiivsete arvustuste kogumise nimel lausa 10 eest. Ent 0 eurost on need summad ometi kõrgemad.
Kui elu diilib mõnda aega ainult kehvasid kaarte, siis seab Upworkis tõlketöö tegemine, Taxify’ga klientide sõidutamine või ajutiselt suvilasse kolinult linnakorteri Airbnb-s välja üürimine teatud põranda, kust enam madalamale läbi ei kuku.
Võimalusi avardab tööamspamine ka nende tudengite jaoks, kellele vanemad kodust sellist rahakotti kaasa ei anna, et leninlikult aina “õppides-õppides-õppides” haridusametnikele meelepäraselt õpe nominaalajaga läbida.