Eesti on nüüd valmis vahetama X-tee kaudu andmeid Soomega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sel nädalal valmis tehniline lahendus, mis võimaldab andmete vahetamist Eesti ja Soome vahel X-tee kaudu.

„Pea aasta kestnud ettevalmistused on tänaseks läbi ning koos arendajatega oleme seal maal, et ootame põnevusega esimeste andmete vahetamist kahe riigi vahel,” sõnas ütles riigi infosüsteemi ameti peadirektori asetäitja Andrus Kaarelson.

Ta lisas, et andmete vahetamisega on loodud eeldused piiriüleste e-teenuste kasutuselevõtmiseks.

“Meie eesmärk on teha võimalikult lihtsaks nende inimeste elu, kes sageli üle lahe sõidavad. Kindlasti aitab sellele tulevikus kaasa näiteks digiretsepti abil ravimite väljavõtmine mõlemal pool piiri,“ lausus ta.

X-tee ühildamine teeb asjaajamise kahe riigi vahel palju hõlpsamaks ning kiiremaks, vähendades paberimajandust. Esimeste aktiivsete seas, kes on valmis andmeid vahetama, on mõlema riigi haigekassa, maksu- ja tolliametid, liiklusregister ning rahvastikuregister.

X-tee on Eesti e-riigi üks olulisemaid tugisambaid, mis võimaldab andmekogudel ja registritel omavahel turvaliselt ning teatud volituste piires suhelda. X-tee abil vahetab andmeid ligikaudu tuhat Eesti asutust ning selle “nähtav osa” on näiteks riigiportaali eesti.ee kaudu kättesaadavad teenused.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.