Ka tasuta tehtud reklaam peab seadusele vastama
Mõjuisikute tehtud postitustel hoiab silma peal tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA), mille haldusalasse kuulub reklaamiseadus. Ameti kommunikatsioonieksperdi Anne-Mai Helemäe sõnul on nad siiani mõjuisikutel palunud reklaami kättesaadavaks tegemine lõpetada vaid raskemate rikkumiste korral, näiteks kui on reklaamitud alkoholi.
“Alkoholireklaam on sotsiaalmeedias üldjuhul keelatud, välja arvatud alkoholi käitleja sotsiaalmeedia kontol ja veebilehel. Mõjuisikud ei ole alkoholikäitlejad ning seega nad alkoholi reklaami avalikustada ei tohi,” ütles ta.
Viidatud mõjuisiku postituse kohta ei saa Helemäe anda hinnangut, kas tegu on reklaamiga, selleks tuleks läbi viia järelevalve toiming. Küll aga on sel postitusel eksperdi sõnul reklaami tunnused, kuna postituste sisu viitab müügi suurendamise eesmärgile.
Helemäe paneb kõikidele mõjuisikutele südamele, et nad loeksid reklaamiseadust ning oma postitusi vastavalt ka märgistaksid. Kõik suuremad sotsiaalmeedia platvormid, nagu näiteks Instagram ja Facebook, võimaldavad postitusele lisada märget, et tegu on reklaamiga. Helemäe sõnul oleks ka #reklaam või #ad teemaviidete kasutamine juba suur samm edasi.
“Sotsiaalmeedia kanalites avalikustatavad postituste eesmärgiks on tihtipeale mõne teenuse osutamise või kauba müügi suurendamine, ürituse edendamine või isiku käitumise avalikes huvides suunamine. Sellised sotsiaalmeedias avalikustatud postitused on käsitatavad reklaamina ning nendele kohaldub reklaamiseadus,” kirjeldas Helemäe.