EKRE vaidlustas ametlikult e-valimiste tulemused

Martin Helme kohtumas diplomaatilise korpuse esindajatega riigikogus.Foto: Postimees/Scanpix

Peagi kolm ööpäeva kestnud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhi Martin Helme avalik sõnapeks e-valimiste tulemuste suhtes on nüüd ka ametlikult vormistatud. Helme edastas erakonna nimel eile õhtul riigi valimisteenistusele ametliku kaebuse, millega vaidlustatakse Riigikogu e-hääletamise tulemused.

Helme sõnul on rikutud elektrooniliste valimiste tarkvara juhendit. Oma väitele on ta lisanud juurde 21 kuvatõmmist, mis on tehtud e-häälte avamise protsessist 5. märtsil. Kuvatõmmised on tehtud mõne valimiste vaatleja poolt, kes kasutas Linuxi arvutit. 

Loe ka: Digiaktivist andis e-valimistel isetehtud koodireaga hääle

Juba esmaspäeval saatis Helme valimisteenistusele teabenõude, millega avaldas soovi tutvuda erinevate logidega, mis e-hääletamise protsessis tekivad. Kokku küsiti välja 11 erinevat asja. Värskes kaebuses tuuakse välja viis konkreetset punkti, mille vastu on erakonna arvates eksitud. Geenius avaldab need täismahus muutmata kujul:

  • Juhendi järgi luuakse igaks valimiseks server (Ubuntu) algusest peale, paigaldades uuendused jne. Kui kasutada 1,5 aasta vanust serverit, siis pole teada vahepeal sellele ligi pääsenud isikud, kes oleksid võinud seda mõjutada.  Kas serverit on vahepeal kasutatud ja milline on uuenduste seis (kas on uuendatud)? Uuendusteta server on turvarisk. Meile teadaolevalt ei ole seda auditeeritud.
  • Valimiste korraldamisel kasutatakse ka Windows 10 arvutit, mis oli korraldaja Indrek Leesi valduses. Meile teadaolevalt ei ole seda auditeeritud. Kas sama või teise Windows 10 arvutiga tehti häälte dekrüpteerimine valimiste päeva õhtul? Kuigi hääli hoitakse Ubuntu (avatud lähtekood) serveris, siis nende üleviimine windowsi tähendab ka turvariske. Miks ei tehtud seda samuti Ubuntut kasutavas masinas?
  • Kasutatud arvutite usaldusväärsuse küsimus: Ubuntu ja Windows 10 (üks või kaks) usaldusväärsuses. Vastavalt dokumentidele teostab audiitor riist- ja tarkvara kontrolli. Kas seda on tehtud ning kas see fikseeritakse koostatavas auditis?

  • Korraldajad ei ole avalikustanud mingit infot 16. veebruaril prooviläbimisel kasutatud valijarakenduse kohta. Seega ei saa kontrollida, et see on sama mida pakuti perioodil 27. veebruar kuni 4. märts valijatele. Valimistel kasutatud tarkvara autentsuse info avaldamine ei tähenda, et see töötab samamoodi kui audiitori ja vaatlejate juuresolekul tehtud prooviläbimisel 16. veebruaril.

Valik EKRE kaebusesse lisatud kuvatõmmisest:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.