Ta rõhutas, et lehtede ja kontode eemaldamise põhjus polnud otseselt selles, mis organisatsioon nende loomise taga oli ja millist sisu need lehed edastasid, vaid põhjus oli selles, et nende tegijad varjasid oma identiteeti ja võisid seetõttu kasutajaid petta.
Eestis näiteks oli üheks selliseks leheks “Russkie v Estonii”, mis paistis erinevalt teistest riikidest silma sellega, et palju jagati ka teiste väljannete tehtud sisu, näiteks venekeelse ERRi ja Delfi oma.
Selle asjaolu tõi välja mõttekoja Atlantic Council tehtud pikem uurimus, mis Sputniku võrgustiku toimimist detailsemalt avab ja on kättesaadav siit.
“Tegemist oli koordineeritud võrgustikuga, mis oli pärit Venemaalt ja tegutses Balti riikides, Kesk-Aasias, Kaukaasia riikides ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikides,” lausus Gleicher.
“Nende lehtede administraatorid ja omanikud esitlesid end kui iseseisvaid uudistelehti või üldhuvilehti ning teemad varieerusid ilmast, reisimisest ja spordist kuni poliitikute ning mõningate poliitiliselt laetud teemadeni, nagu NATO-vastased sõnumid, protestiliikumised ja korruptsioonivastasus,” selgita ta.
Võrgustik oli tegutsenud üle viie aasta
Lehed olid lisaks Eestile suunatud ka näiteks Läti, Leedu, Rumeenia, Armeenia, Aserbaidžaani, Gruusia ja teiste riikide publikule. Lehtede tegijad postitasid sisu alates 2013. aasta oktoobrist kuni tänavu jaanuarini.