Facebooki trahv 87 miljoni inimese andmete lekitamise eest: tühine pool miljonit

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Dado Ruvic/Scanpix

Suurbritannia andmekaitseamet määras Facebookile trahviks 500 000 naela selle eest, et firma lasi Cambridge Analytics ettevõttel loata sotsiaalvõrgustikust miljonite inimeste andmeid välja võtta.

Kuigi summa on Facebooki käibe kõrval tühine, jäi intsidendi avalikustamine ja toimunu ise aega, mis eelnes selle aasta maikuule. Maikuust hakkas Euroopas kehtima andmekaitse üldmäärus, mille järgi oleks Facebooki saanud trahvida oluliselt kõrgemas määras.

Vanade reeglite järgi on pool miljonit naela aga maksimaalne trahvisumma.

Andmekaitseameti teatel lubas Facebook aastatel 2007–2014 oma platvormis äppide arendajatel inimeste andmeid töödelda ilma, et inimesed ilma oleksid selleks selge nõusoleku andnud. Lisaks said äppide arendajad ligi ka neile inimestele, kes äpiga kokku ei puutunud, ent kelle “sõbrad” olid äppi kasutanud.

Uurija Aleksandr Kogan kasutas isikuomaduste viktoriini, et niimoodi kopeerida Facebookist 87 miljoni inimese andmed. Osa neist jagati ettevõttega Cambridge Analytica, mis tegi selle põhjal psühholoogiliselt suunatud poliitreklaami USA valimistel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.