“Kuid sõltub kindlasti ka sellest, kas töötaja rikub ühiskonnas välja kujunenud käitumisreegleid ehk tava ning mil määral,” ütles ta.
Kui eelnevalt on aga asjadest räägitud ja töötaja oli tingimustega kursis, siis on osapooltel lojaalsuskohustus, mis sellistes olukordades väljendub see tööandja kohustuses teha kõik endast olenev, et töösuhe jätkuda saaks.
Näiteks võib ta töötajat hoiatada, et korduva rikkumise korral on ta sunnitud töölepingu üles ütlema. “Ta saab veelkord täpsustada töötajale ootusi tema käitumisele organisatsiooniliikmena ning võimalikku kahju nii ettevõttele kui teistele töötajatele,” lisas ta.
Kui aga rikkumine on väga oluline ning reaalne kahju on juba tekkinud, siis võib tulemuseks olla töölepingu erakorraline lõpetamine töötajapoolsete kohustuste rikkumise tõttu.
“Siiski peab tööandja alati arvestama, et kui töötaja vaidlustab ülesütlemise, siis hakkab töövaidlusorgan ehk töövaidluskomisjon või kohus hindama olukorda just selle alusel, millised reeglid olid tööandja poolt kehtestatud,” seletasMiidla-Vanatalu.
“Kas need reeglid olid mõistlikud, kõigile arusaadavad, töötajatele teatavaks tehtud ning mil määral töötaja poolt toime pandu ikkagi mõjutas või oleks võinud mõjutada tööandjat, kas töötaja käitumise tulemusel tekkis kahju või loodi võimalus kahju tekkimiseks,” ütles Miidla-Vanatalu.
Siiski tuleb silmas pidada seda, et mitte iga postituse põhjal, mis tööandjale ei meeldi, ei saa töötajat karistada. Andmekaitse inspektsiooni avalike suhete nõuniku Maire Iro sõnul tuleb silmas pidada, et postitused, mis ei ole seotud tööga, ei tohi töösuhet mõjutama hakata.