Kui alkojoobe tuvastamine alkomeetri abil käib sekunditega, siis narkootilise aine tarvitajaid politseil nii lihtne tuvastada ei ole. Seni on politsei kasutanud kiirteste, kuid neid kasutatakse vaid selleks, et oma kahtlusi kellegi narkojoobe osas veel kord kinnitada. Et vettpidavalt tõestada narkoaine tarvitamist, on seni tulnud kahtlusalune ikkagi haiglasse toimetada, et seal uriinist või verest tarvitamise jälgi otsida. See on politseile kulukas protsess – nii ajaliselt kui rahaliselt. Nüüd on aga Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) teadlased politseinikele appi tulnud ja välja töötanud maailmas ainulaadse narkomeetri, mis suudab sülje abil tõendada igasuguse narkootilise kraami tarvitamist. Uut seadet käisid TTÜ teadlased Weekendil katsetamas juba kolmandat aastat.
Ruumi siseneb politseiniku saatel noor mees. Kõik tema juurest leitud asjad on pandud politseiniku käes olevasse läbipaistvasse kilekotti. Selgub, et lisaks narkojoobele on tal kaks kahtlast kotikest tablettide ja pulbriga. Ühes väidab ta olevat ecstasy, teises amfetamiini. Noor naispolitseinik paneb ette maski, et aineid analüüsida ja kaaluda. Mees rääkis tõtt. Ta annab hiljem Merike Vaheri palvel ka anonüümselt narkotestri jaoks proovi. Selle tulemus näitab, et ta on oma kotikeste sisu ka ise tarvitanud.
Eesti teadlaste välja töötatud meetod on maailmas ainulaadne selle poolest, et tampooni abil süljest võetud proovi kiiritatakse madala UV-kiirgusega ning see paneb narkoained helendama. Tallinna Tehnikaülikooli vanemteaduri Mihkel Kaljuranna sõnul on sellest meetodist seni kirjutatud vaid teadusajakirjades, kuid nemad on esimesed, kes seda narkootikumide tuvastamisel ka tegelikult kasutavad. Eestis on nad oma testri juba ka patenteerinud.
Tellimus narkotestri väljatöötamiseks tuli TTÜ teadlastele Siseministeeriumilt paar aastat tagasi. Siseministeerium andis TTÜ-le testri väljatöötamiseks 130 000 eurot ja tänaseks on nende loodud espressomasina suurune prototüüp katsetamiste lõppjärgus. Kuid arendamine käib edasi ja ideaalis peaks testri mõõdud vähenema poole võrra. Samuti peab testri protsess muutuma lihtsamaks, sest kui praegu toimetavad sellega vaid teadlased, siis testri kasutuselevõtmisega peaks selle masinaga hakkama saama ka iga politseinik.
TTÜ teadurid Merike Vaher ja Piret Saar-Reismaa on kahe tunni jooksul saanud testida narkojoovet kuuel inimesel. Nende masinaga tehtav test on anonüümne, sest seda alles katsetakse. Kuid isegi siis ei soovi enamik kahtlustatavaid neile oma proovi anda. „Mulle piisab ühest testist küll,“ on kõige sagedasem lause, mida eitava vastuse korral kuuleme. Kõige koostööaltimad on noored mehed, naised üldjuhul keelduvad.
Politsei ootab uut lahendust pikisilmi
Teadlaste väljatöötatud narkotester hõlbustaks politseinike tööd märkimisväärselt. Seega on koostöö politsei ja teadlaste vahel oluline. TTÜ loodusteaduskonna, keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemteaduri Mihkel Kaljuranna sõnul on see sujunud väga hästi.