Google ehitab Torontosse oma imedelinna, aga kohalikud on ärevil

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Toronto. Foto: Anton Bielousov/Creative Commons

Google’i emafirma üks ettevõtteid Sidewalk Labs tahab Torontosse ehitada oma ülimoodsat linna või linnaosa, aga kohalik võim ja eksperdid pole asjaajamisega rahul salatsemise pärast.

Palju vastamata küsimusi

Sidewalk Labs tahaks nimelt Toronto idarannikule ehitada modernse metropoli, mis läbi erinevate sensorite ja nutika tehnoloogia annaks linnavalitsusele informatsiooni, kuidas ruumi paremini planeerida ning pakuks elanikele mugavamaid elamistingimusi.

Linna põhiline väärtus peaks olema andmete kogumine ja kasutamine, kuid kuidas seda täpselt tehakse, pole veel selge, kirjutab BBC. Sidewalki sõnul kasutatakse andmeid selleks, et linnavalitsus saaks paremini piirkonda juhtida. Abilinnapea Denzil Minnan-Wongi sõnul pole aga selge, mida Sidewalk täpselt tahab, kas tehnoloogiaprojekti, kinnisvaraarendust või miskit muud. Tüli on tõusnud ka sellest, et Sidewalk pole avalikustanud lepingut arendaja Waterfront Torontoga. Teada pole isegi see, mis pindalale täpselt Sidewalk oma linnaosa rajada soovib, juttu on olnud isegi 1,32 ruutkilomeetrist.

Linnaruumi arendamise eksperdid ütlevad, et Google sõsarfirma lähenemine ei ole tavapärane seadustest lähtuv linnaruumi arendamine, vaid firma eelistab pidada oma läbirääkimisi salaja, mis võib kaasa tuua mitmeid konflikte seadusandlusega.

Foto: Sidewalk

Transpordi selgrooks on isejuhtivad autod

Sidewalki enda plaanid on aga suured. Nende nägemuse kohaselt on linnaosa transpordi selgrooks saavad isejuhtivad autod, mida on võimalik läbi äpi tellida. Ilmastiku kontrollimine innustab inimesi enam värskes õhus viibima. Seda tehakse läbipaistvate paneelidega, mis vihma korral kõnnitee kohale sõidavad, et jalakäijaid vihma eest kaitsta ning soojendusega tänavakatte, mis sulatab sellele langenud lund.

Hooned on modulaarsed, seega on ülimalt lihtne muuta endine korterelamu kontoripinnaks. Tänavapinna all tegutsevad robotid, mis koguvad prügi, sorteerides automaatselt taaskasutatava prügi hävitamisele kuuluvast, ning viivad kohale näiteks linnaelanike pakke. Linnaosas on kõrgel kohal loomulikult ka rohelus ning energiasääst, lisaks plaanitakse ehitatavate majade paneelid ning erinevad osad juba tehases õigesse suurusesse lõigata, et vältida lärmakat, saastavat ning pikaajalist ehitust.

Sidewalki siht on selle aastaga jooksul Toronto linnavalitsus oma heades kavatsuses veenda, et plaan teoks teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.