Google’i AI koostatud otsingutulemuste kokkuvõtted sisaldavad lausvalesid ja ohtlikke nõuandeid

Google Gemini AI
Google'i tehisintellektist on praegu rohkem kahju kui kasu.Foto: Google.

Google hakkas hiljuti otsingulehel näitama otsingutulemuste põhjal Gemini nimelise tehisintellekti poolt koostatud kokkuvõtteid. Erinevates sotsiaalmeediakanalites hakkasid aga praktiliselt kohe ilmuma postitused, milles kasutajad jagasid oma kogemusi naljakate, eksitavate, aga ka jaburate ja lausa eluohtlike AI poolt koostatud kokkuvõtete kohta.

Näiteks soovitas AI kasutajal, kes soovis lahendust probleemile, et pitsa valmistamisel ei püsi juust taigna peal kinni, lisada pitsataignale liimi.

Küsimusele, kuidas puhastada pesumasina trumlit, andis Google’i AI vastuseks soovituse kasutada kloori põhist valgendit ja äädikat. Nende kahe aine segamisel tekib väga ohtlik ja mürgine kloorigaas.

Need on vaid kaks näidet, kuidas valetav tehisintellekt eluohtlikke nõuandeid jagab. Väga valesid, kuid ohutuid ja kohati naljakaid näiteid on aga toodud väga suurel hulgal.

Google’i esindaja Meghann Farnsworth ütles The Verge’i päringule vastates, et vead esinesid väga ebatavalistele otsingusõnadele antud vastustes ja need ei kajasta enamiku kasutajate kogemusi.  Ta lisas ka, et ettevõte õpib sellistest vigadest ning kasutab neid uuendatud otsingu paremaks muutmiseks.

Kui Google tehisaru poolt koostatud otsingutulemuste kokkuvõtted otsingulehele lisas, hoiatas ettevõte ka, et need tulemused võivad olla ekslikud. Kindlasti ei oodanud kasutajad aga seda, et AI poolt koostatud tulemused sisaldavad nii suures koguses selgeid valesid ning üllatavalt tihti lausa eluohtlikke tulemusi.

AI-kokkuvõtted võivad veebilehed pankrotti viia

Teine suur murekoht uuenduslike otsingutulemuste kokkuvõtete juures on veebilehtede loojate hirm, et selliselt esitatud kokkuvõtted võtavad neilt ära veebilehe külastused ja sellega koos ainsa või olulise sissetulekuallika. Kui AI poolt tehtud kokkuvõttest piisab, siis ei hakka keegi ju enam otsingutulemustes allpool toodud allika lingile klikkima.

Google’i tegevjuht Sundar Pichai väitis küll äsja avaldatud videointervjuus, et ettevõtte kogemuses toob see uuendus veebilehtedele just klikke juurde. Kumb nägemus tegelikult tõeks osutub, selgub kindlasti juba lähikuudel.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.