Google’i sõnul on eksitavate AI-otsingutulemuste taga pahatahtlikud kasutajad

Google'i otsing
Google'i otsingumootoril on keerulised ajad.Foto: Pixabay

Eelmisel nädalal põhjustas meedias palju kära Google’i uued AI-põhised otsingutulemsute kokkuvõtted, mis soovitasid muuhulgas juustu pitsa külge liimida ja vitamiinide asemel kive süüa.

Nüüd on Google’i otsinguteenuste juht Liz Reid avaldanud blogipostituse, milles ta kaitseb tehtud otsuseid ja süüdistab vigastes, jaburates ja lausa ohtlikes tulemuses nii tulemuste aluseks oleva info puudulikkust kui ka kasutajate pahatahtlikkust. Reid süüdistab kasutajaid selles, et nad esitavad meelega ebatavalisi ja jaburaid küsimusi, mis on spetsiaalselt mõeldud otsingumootori eksitamiseks.

Reidi väitel on kasutajate rahulolu otsingutulemustega AI poolt loodud kokkuvõtete lisamisega paranenud. Reidi sõnul ei mõtle AI suvaliselt vastuseid välja, vaid see lihtsalt eksib vahel tulemuste tõlgendamisel.  

Reid ütleb ka, et suur osa sotsiaalmeedias levinud näidetest on võltsitud, mis jätab olukorrast halvema mulje, kui see tegelikult on. Selles on Reidil kindlasti õigus ja muudetud sisuga võltsitud Google’i otsingu kuvatõmmiseid on viimase nädala jooksul erinevates sotsiaalmeediakanalites tõesti palju näha.

Reid selgitab blogipostituses ka seda, kuidas Google püüab AI koostatud kokkuvõtteid paremaks muuta, piirates nende ilmumist jaburate küsimuste ja selgelt satiiriks kvalifitseeruvate otsingute puhul. Google peab ühtlasi ka piirama kokkuvõtete allikaid nii, et need ei sisaldaks ilmselget satiiri- ja huumorisuunitlusega Redditi teemasid või veebilehti.

Reid võrdles AI koostatud kokkuvõtteid ammusest ajast kasutusel oleva esiletõstutud tulemuste lahendusega ja ütles, et AI loodud kokkuvõtted on täpsuse poolest võrreldavad. Seda on aga raske uskuda, sest esiletõstutud tulemuste allikatena on kasutusel kontrollitud usaldusväärsete partnerite, nagu Wikipedia ja suurte uudisteportaalide materjalid.

On selge, et kui Google soovib OpenAI ja teiste konkurentidega sammu pidada, peab ettevõte väga kiiresti arenema ja edasi liikuma. See ei saa aga tulla teenuste kvaliteedi ja kasutajate usalduse arvelt.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.