Hiiglaslik andmeleke: MMSi tellinud klientide andmed rippusid avalikult internetis

Andmeleke.Foto: Shutterstock

Internetis olid avalikult kättesaadavad ligikaudu 5000 MMS-i komponente müüva Mineral Gardeni veebipoe kliendi isiklikud andmed, kirjutab Postimees.

Veel hiljaaegu olid tuhandete Mineral Gardeni klientide nimed, meiliaadressid, telefoninumbrid, kodused aadressid ja ostukorvi info leitavad Google’i otsinguga. Andmelekke üldist suurust on veel keeruline hinnata, kuna pole selge, kas infot võidi kuritarvitada või kui paljude inimesteni see jõudis. Samuti pole selge Mineral Gardeni klientide nimede avalikuks saamise põhjus.

Internetti sattus nende inimeste info, kes sooritasid ostu 2017. aasta veebruari ja 2018. aasta detsembri vahel. Riigi infosüsteemi amet (RIA) sai vihje lekke kohta 3. veebruaril. Päev hiljem teavitas veebilehe omanik Living Minerals OÜ ka andmekaitse inspektsiooni, mis alustas järelevalvemenetlusega.

Mineral Garden sai palju tähelepanu 2018. aastal, mil Eestis tegutsevad pangad teatasid, et võtsid müügikeskkonnalt pangalingi kaudu makse võimaluse, põhjuseks oli MMS-i müümine. 2019. aasta veebruaris keelas terviseamet kahjuliku aine levitamise. Sama aasta oktoobris määras amet Living Mineralsile sunniraha suuruses 600 eurot, sest ettevõte jätkas keelatud toote turustamist.

Postimehe andmeil oli ostjate seas ettevõtjaid, tippjuhte, õpetajaid, kohalike omavalitsuste ametnikke ja ajakirjanikke. Samuti oli nimekirjas endine riigikogu liige Laine Randjärv, kes tellis enda sõnul MMS-i uudishimust, kuid ei tarbinud seda.

Ravimiameti kodulehel seisab, et MMS-i nime all müüakse naatriumkloriti ja sidrunhappe vesilahuseid. Nende omavahelisel segamisel toimub keemiline reaktsioon, mille tulemusel tekib ühe ainena kloordioksiid. Tegemist on mürgise ainega, mis võib põhjustada oksendamist, kõhulahtisust, siseelundite kahjustusi ja surma. Arstid ja teadlased ei soovita MMS-i tarbida, sest puuduvad tõendid selle tervisliku toime kohta.

Kuigi Postimehe sõnul on tegemist Eesti ajaloo suurima andmelekkega, siis nii see päris pole. 2019. aastal lekkisid 14 000 kliendi andmed, kes olid tellinud e-poest Charlot.ee.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.