Idufirmad koondavad, sest nad on liiga edukad ja töötukassa abi tilgub neist mööda

Idufirmadel läheb suhteliselt hästi, mistõttu nad peavad palgahüvitise taotlemise asemel hoopis inimesi koondama.FOTO: Shutterstock

Töötukassa on saanud juba üle 103 000 töötaja palgakulu hüvitamise taotluse, kuid paljudest idufirmadest tilgub see mööda, kuna nad on liiga edukad.

“Enne koondamise otsuse tegemist kaalusime ühe võimalusena ka töötukassa palga maksmise meetme kasutamist, kuid me ei vastanud nende poolt seatud tingimustele,” rääkis DigiPROle Veriffi asutaja Kaarel Kotkas, kes pidi sel nädalal koondamisteate andma 63 ettevõtte töötajale Eestis.

“Me oleks pidanud vastama vähemalt kahele kolmest nende poolt seatud kriteeriumile – ettevõtte käive peab vähemalt 30% võrra olema langenud võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ning me oleks pidanud inimeste palku 30% võrra langetama,” selgitas Kotkas.

Samas Veriffi käive kriisi kiuste pigem kasvab kui kahaneb ning seega ajutiselt palga langetamine ei oleks nende jaoks probleemi lahendanud. “Finantssõltumatuse saavutamiseks läksime ettevõtte reorganiseerimise teed – peame tegutsema tõhusamalt, kulusid kokku hoidma ja organisatsiooni õhemaks muutma,” ütles Kotkas.

Tema kinnitusel, ei tulnud otsus selliseks muutuseks lihtsalt. “Mul on siiralt kahju kaotada osa oma meeskonnast, kuid see on ainus viis praegusel keerulisel ajal edasi liikuda,” ütles Kotkas. “Oma 230 inimesega Tallinnas, Tartus ja New Yorgis oleme suur ettevõte, meil on käimas läbirääkimised nimekate globaalsete firmadega ning oma nutika ja kompaktsema tiimiga on meil kõik eeldused sellest kriisist edukalt välja tulla ja haaret veelgi laiendada.”

Ees on teadmatus

Ka Pipedrive juhi Timo Reini selgitusel pole ettevõte riigi töötasu hüvitise meedet kasutanud, kuna ettevõte ei kvalifitseeru sellele. Korudvalt unistuste tööandjaks valitud firma koondas sel nädalal Eestis 14 inimest. “Töökohtade koondamise peamiseks põhjuseks on teadmatus, kui pikalt ja kui suurt osa meie kliendibaasist kriis puudutab,” rääkis Rein DigiPROle.

“Kuna meie kliendibaasi moodustavad peamiselt kriisi tõttu kõige rohkem kannatavad väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, siis peame olema valmis selleks, et nende madalseisust väljatulek ning seeläbi Pipedrive’i äri taastumine võib võtta mitmeid kuid või isegi paar aastat.”

On ka erandid

Tõsi, abi saan sügavasse kriisi kukkunud takso- ja kullerteenuse vahendaja Bolt. Eriolukorra tõttu üle maailma kuni 85 protsenti käibest kaotanud ja 50 miljoni suurust riigiabi palunud Bolti 521 töötajale maksis töötukassa ligemale 655 000 eurot.

Hüvitist makstakse, kui tööandja vastab vähemalt kahele tingimusele kolmest. DigiPRO teada vastab Bolt kõigile kolmele. Nimelt, ettevõtte käive või tulu on sellel kuul, mille eest hüvitist taotletakse, langenud vähemalt 30 protsenti võrreldes eelmise aasta sama kuu käibe või tuluga. Selle on Bolt kuhjaga täitnud, sest ettevõte käive kukkus teatavasti ligi 85 protsenti.

Teiseks, ettevõtte ei ole vähemalt 30 protsendile töötajatest kokkulepitud mahus tööd anda ning kolmandaks vähemalt 30 protsendil töötajatest vähendanud töötasu vähemalt 30 protsenti või alampalgani.

“Transporditeenuseid pole praegu pakkuda piisavas mahus, mistõttu oleme sunnitud vähendama töömahtu ja vastavalt ka töötasu 20-30 protsenti,” ütles aga DigiPROle takso- ja kullerteenuseid vahendava Bolti asutaja Markus Villig juba aprilli alguses.

Palgahüvitise suurus on 70% töötaja keskmisest kalendrikuu töötasust, kuid mitte rohkem, kui 1000 eurot. Tööandja peab lisaks maksma töötajale töötasu vähemalt 150 eurot. Bolt on Eesti üks paremaid palgamaksjaid, kus keskmine töötasu oli veel aasta alguses maksuameti andmetel üle 3000 euro kuus.

Praeguseks on palgatoetus määratud 62 200 inimesele. Rahuldatud taotluste kogukulu on viimastel andmetel 61 miljonit eurot, kuid see summa kasvab pidevalt. Lisaks on ametlikult Eestis pea 50 000 töötut.

Kõige rohkem saab töötukassalt palgahüvitist Tallink, ligikaudu 3000 töötaja eest üle 3,5 miljoni euro. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.