IT-minister nõudis Huaweiga kohtumisel neilt sideseadmete turvalisuse osas selgitusi

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtumas Huawei Baltics juhi Ricky Cheniga.Foto: Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium

IT-minister Kaimar Karu kohtus täna Huawei Baltics juhi Ricky Cheni ning teiste Huawei esindajatega. Minister nõudis kohtumisel Huaweilt selgitusi nende poolt toodetavate sideseadmete turvalisuse osas.

Lisaks kuulas minister ära Huawei poolsed ettepanekud sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõu osas, mille ettevõtte edastas valitsusele detsembris.

Ministri sõnul on oluline leida lahendus Huawei usaldusväärsuse küsimusele

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu sõnul on sideseadmete puhul oluline leida lahendus ka tehnoloogia turvalisuse ning ettevõtte usaldusväärsuse küsimusele. Just sel põhjusel Karu ka Huawei esindajat Tallinna kutsus.

Kohtumise ajendiks oli sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõu, mille minister saatis eelmise aasta lõpus kooskõlastusele. Sama määruse kohta on Huawei öelnud, et kui sellega piiratakse Huawei seadmete kasutamist 5G sidevõrkudes omab see reaalset negatiivset majanduslikku mõju Eesti majandusele.

Sama määruse kohta on justiitsminister Raivo Aeg öelnud, et peab riigi soovi hakata kontrollima mobiilsides kasutatavaid seadmeid põhiseaduse vastaseks.

“Sidevõrkude määruse väljatöötamine on pikk protsess, mille osas on veel mitmeid lahendamata küsimusi. Olen teemat juba korduvalt lahanud Euroopa Liidu tasandil, kohtunud nii Eesti kui teiste riikide telekomiettevõtjatega ning nüüd on järg tehnoloogia tootjate käes,” ütles Karu.

Lisaks ministrile osales Huawei esindajatega kohtumisel majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk.

Karu hinnangul on Eesti ühiskonna sõltuvus sidetaristust väga suur ja just seetõttu peab ministri sõnul eriti hoolikalt maandama igasuguseid riske, mis sidevõrkudega seotud.

“Võrguoperaatorid satuvad järjest suuremasse sõltuvusse kolmandatest osapooltest, kes vajalikke seadmeid tarnivad. Sõltuvus ühest või väga väikesest hulgast seadmete tarnijatest, mistahes valdkonnas, toob endaga kaasa riske ja siinkohal peame leidma pragmaatilise lahenduse,” lisas minister.

Lisaks Huawei esindajatega kohtumisele on ministril kavas kohtuda ka Ericssoni ja Nokia esindajatega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.