Kapo: Iraani luure üritas saada ligipääsu Tartu ülikooli e-posti kontodele

Tartu ülikooli peahoone.Foto: Shutterstock

Kaitsepolitsei märgib oma tänavuses aastaraamatus, et Iraani luure üritas õngitsuskirjadega ligipääsu Tartu ülikooli e-posti kontodele.

Kapo kinnitusel oli tegemist võltsitud e-kirjadesse peidetud pahavaraga, mis andnuks aktiveerides ligipääsu e-posti konto sisule.

“Selle puhul oli suure tõenäosusega tegu Iraani riiklikku päritolu kampaaniaga, mida teatakse nimede all Silent Librarian ja Mabna Institute. Ülikool suutis oma asjatundliku tegutsemisega nii ründe tuvastada kui ka suurema kahju ära hoida,” tõdeb aastaraamat.

“Kui raha väljapetmise õngitsuskirjad ohustavad laiemat üldsust, siis välisriikide luureteenistuste korraldatud katsete puhul on isikute ring kitsam. Diplomaadid, poliitikud, mõne valdkonna teadlased, militaar- ja riigi julgeoleku valdkonnaga seotud inimesed – ehk ikka need, kelle kaudu võiks ligi pääseda eriteenistustele huvipakkuvale teabele. Ka eelmisel aastal olid sihtmärgiks nende isikute erakasutuse e-posti kontod,” selgitab kaitsepolitsei.

Riigi Infosüsteemi Ameti CERT-EE ja mail.ee omaniku tegevuse tulemusel õnnestus toona haavatavus kõrvaldada ja asjaolud välja selgitada, seejuures kasutati haavatavust ära vaid kitsa ringi välisriigile huvipakkuvate isikute e-posti kontodel ning laiem avalikkus ja mail.ee kasutajad kaitsepolitsei hinnangul muretsema ei pea.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.