Karoli Hindriks: mida 20 aastat leiutajaelu mulle õpetas

Jobbaticali asutaja Karoli Hindriks.Foto: Marko Russiver

Praeguse ülemaailmse segaduse ajal mainis mu ema mulle midagi, mida ma ei olnud tähelegi pannud. Märtsis möödus 20 aastat päevast, mil sain oma esimese patendi ehk kasuliku mudeli, kirjutas iduettevõtja Karoli Hindriks.

Kuna olin kuueteistkümneselt ametlikult noorim leiutaja Eestis, andis majandusminister mulle toona isiklikult tunnistuse kätte. See oli suursündmus minu, mu pere ja mu kodulinna Pärnu jaoks. Särasin uhkusest!

Karoli Hindriks aastal 2000, noorim leiutaja EestisFOTO: Erakogu

Leiutajaks ja ettevõtjaks sain tänu täiesti juhuslikele sündmustele, mis langesid paika nagu pusletükid, et minu elu pilt kokku panna:

  • Mu kool osales Junior Achievement õpilasfirma programmis.
  • Pakkusin end firma presidendi valimisel hääli lugema ja selle käigus selgus, et olin presidendiks valitud.
  • Suures elevuses õpilasfirma jaoks ajurünnakut tehes jäi mulle silma kole plastmasshelkur mu seljakoti küljes. Küsisin endalt, mis saaks, kui helkurid näeksid moodsamad ja lahedamad välja, et noored neid parema meelega kannaksid.
  • Mu varalahkunud isa, selle asemel, et mu idee välja naerda, julgustas mind oma huvitava mõttega patendiametisse minema. Mul polnud aimugi, mis on patendiamet. Küll aga mõistsin, et mu isa uskus mõttesse, mis oli tekkinud minu teismelises ajus.

Andekusel polnud selle kõigega mingit pistmist. Ma olen ilmselt kõige andetum inimene, keda kunagi kohtate. Küsige kas või minu käsitöö-, muusika-, keemia-, bioloogia- või kehaliseõpetaja käest.

Üks anne mul küll on: vastupidavus. See kujunes rohke harjutamise läbi. Mu esimene ettevõte kasvas välja just sellest õpilasfirmast ja pani aluse rännakule, mille käigus olen pidanud paljude muutustega kohanema.

Karoli Hindriks ja õpilasfirmaFOTO: Erakogu

Juba keskkoolis pidin käigupealt õppima, kuidas hakkama saada näiteks selliste olukordadega:

  • Saad oma esimese suure tellimuse 3000 helkurile, aga sul pole piisavalt raha materjalide jaoks. Mis nüüd saab?
  • Tellimused hakkavad tulema kõikjalt üle riigi, aga sul pole ei autot ega raha selle jaoks. Mida sa teed?
  • Trükifirmal läheb untsu 10 000 helkurit. Mis plaan on?
  • Ja nii edasi ja nii edasi.

Alates päevast, mil selle pehme helkuri leiutasin ja mõistsin, et ka minu ideed võivad maailma muuta, on elu lakkamatult minu muutustelihast treeninud. Mulle ei ole kõik need väljakutsed kindlasti meeldinud, aga olen siiski tänulik, sest see on teinud minust inimese, kes olen täna.  

Karoli Hindriks sajandi algusesFOTO: Erakogu

Suurte muutuste aasta

2019 oli minu elu üks suurimaid muutuste aastaid nii isiklikus elus kui ka tööalaselt. Muutsin kaks korda oma ettevõtte suunda (teisel korral edukalt) ja lahutasin oma parimast sõbrast, oma tütre isast. 2019. aasta jooksulint töötas täiel võimsusel ja mul oli kõvasti tegemist, et sammu pidada.

Kui ma kõik oma möödunud aasta olulisemad sündmused ühte Facebooki postitusse kokku panin, ei osanud ma muud kosta, kui et “kõik on meie kasvu jaoks”. Need mu coachi Ariane de Bonvoisini sõnad said eelmise aasta jooksul mu mantraks. 

Ma räägin seda kõike siin sellepärast, et usun, et inimkonnal on praegu võimalus treenida oma muutustelihast. Muutused on hirmutavad ja esimene impulss on tihti vanade heade aegade igatsemine. Aga kui suudame vaadata mööda ebamugavast teadmatusest, näeme võimalust parandada seda, mis on maailmas valesti. Võimalust ehitada uus tulevik.

Meenutan oma Jobbaticali kollektiivile pidevalt, et kõigest sellest sünnib midagi head.

Juba praegu näeme muudatusi toimumas. Immigratsiooniplatvormina näeme, kuidas mõned ametivõimud tegelevad oma protsesside optimeerimise ja digitaliseerimisega. Ka ise oleme pidanud üleöö oma tegevust kohandama.

Lisaks ettevõtete toetamisele hakkasime pakkuma abi ka otse võõrtöötajatele, aitamaks neil võõras riigis tervishoiusüsteemi ja muude teenustega toime tulla. Üle maailma oleme näinud, kuidas haridussüsteemid on sunnitud end kaasajastama, on nad siis selleks valmis või mitte.

Ja ema ning tegevjuhina olen viimase kahe kuu jooksul imselt veetnud oma tütrega rohkem aega kui kunagi varem—lugedes, mängides, jalutades ja süüa tehes.

Igaüks saab maailma muuta

Ma ei taha oma jutuga pisendada valu, mida ühiskond selle kriisi tõttu peab tundma. Kaotatud elud ning lisakoormus tervishoiusüsteemile ja töötajatele eesliinil—see puudutab meid kõiki sügavalt. Nii nagu ka miljonite töökohtade kadumine üle maailma. Inimesed, ettevõtted ja terved riigid on silmitsi ennenägematute väljakutsete ja raskustega.

Aga üksteise ja nooremate põlvkondade nimel peame me sellest olukorrast tugevamana välja tulema. Peame julgustama noori ning andma neile jõu ja võimaluse ehitada maailm, mis on praegusest parem.

Kakskümmend aastat tagasi leiutasin toote, mis veel täna elusid päästab, kuna mind julgustati uskuma, et saan sellega hakkama. Täna on teismeliste teadmistepagas mõõtmatult suurem kui minul samas vanuses. Vaadakem, milline kõlapind on Greta Thunbergil ja tema visioonil!

Mis saaks, kui kogu maailma noortel oleks olemas tugisüsteem, mis aitaks neil luua maailm, mida nad väärivad. Seda tuge ei pea neile pakkuma ainult mõistvad vanemad, vaid kogu maailm. Maailm, mis ei saa enam silma kinni pigistada ja peab tunnistama, et vaja on suuri muudatusi.

Meie suurim kohustus praegu ei ole mitte ainult näidata igale lapsele ja noorele, et nad saavad maailma muuta. Me peame võtma endale vastutuse võimendada nende hääli ja hoolitseda selle eest, et nende energia ja ideed võiksid kaasa tuua käegakatsutavaid muudatusi kogu inimkonna jaoks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.