Keskerakond tahab e-hääletamist lõpetada, kuid on valmis kompromissiks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1pl03apr13b06-crop.jpg

Mullu novembris ametisse astunud valitsuse tegevusprogrammis on punkt, mis puudutab senist e-hääletamise korda. Praegu kehtiva seaduse kohaselt on e-hääletamise periood võrdväärne eelhääletamise perioodiga, kuid kava kohaselt soovitakse perioodi lühendada.

Kui seni kestab e-hääletamine viis päeva, siis Keskerakonna juhitud valitsus soovib seda lühendada kolmele päevale. Koos sellega muutuks ka e-hääle muutmise periood samuti kolmele päevale. Seaduse muutmiseks vajaliku eelnõu väljatöötamisel teeb Riigikogu koostööd justiitsministriga.

Tegevusprogrammi kohaselt oli tähtajaks märgitud jaanuar, kuid justiitsministeeriumi õiguspoliitika valdkonna asekantsleri Kai Härmandi sõnul ei ole Riigikogu põhiseaduskomisjon seoses eelnõu väljatöötamisega nendega veel ühendust võtnud.

Kui kavandatud muudatust soovitakse rakendada juba tänavustel sügisestel kohalike omavalitsuse valimistel, siis tuleks seadusemuudatus teha ära hiljemalt kuus kuud enne valimisi ehk aprillis.

Keskerakond tahab e-hääletamist lõpetada, kuid on valmis kompromissiks

Riigikogu põhiseaduskomisjoni liikme Peeter Ernitsa (KE) sõnul ei ole eelnõu komisjonini veel jõudnud, kuid ta on kindel, et see jõuab nendeni peagi ja võetakse ka vastu. “Kuna ma pole eelnõud veel näinud siis ei saa ma kuidagi öelda kas ta mulle meeldib või ei meeldi. Olen olnud e-hääletamise suhtes kogu aeg kriitiline,” ütles Ernits.

Geeniusele antud kommentaaris tõi Ernits välja põhiseaduse § 60, mille järgi on valimised ühetaolised ning hääletamine on salajane.

“Kuidas nad on ühetaolised ja saljased kui valimiskabiinis tohib olla vaid üksinda, e-hääletamisel võib arvutiekraani vaadata kasvõi saalitäis rahvast? Kuidas on valimised ühetaolised kui valimisjaoskonnas, kabiinist rääkimata  valimisreklaami pole, ekraanil aga jookseb neid nii et vähe ei ole;  kuidas valimised on ühetaolised kui  kabiinis hääletades häält muuta ei saa, e-hääletamisel seevastu saab korduvalt jne,” täpsustas Ernits.

“Keskerakonna positsioon on olnud e-valimiste lõpetamine,  üheks kompromissiks saab olema e-hääletamise perioodi tunduv lühendamine,” sõnas riigikogu põhiseaduskomisjoni liige.

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.