Kinotehnika ABC: kuidas töötab laserprojektor? miks IMAX nii valju heliga on?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
kinotehnika.jpg

Moodne kino pommitab külastajaid kõiksuguste nimede ja lühenditega, mis tavalisele inimesele midagi ei ütle –laserprojektor, Dolby Atmos heli, IMAX pildiformaat jne. Mida need aga täpsemalt tähendavad ja kas Kosmos ja Scape pakuvad oma kallima kinopiletihinna eest tõesti midagi rohkemat?

Laserprojektor

Laserprojektori näol on paljude arvates tegemist tähtsaima muutusega kinotehnikas peale analoogselt filmirullilt digitaalile üleminekut.

Laserprojektori puhul on tavalises kinoprojektoris leiduv plahvatusohtlik, energianäljane ja lühikese elueaga ksenoonlamp vahetatud laseri(te) vastu. Tänu sellele on laserprojektori ülalpidamiskulud märgatavalt väiksemad ja eluaeg pikem. Samuti pakub lasertehnoloogia suuremat värvitäpsust ja pildi kontrastsust. Valgus läbib laserprojektoris enne ekraanile jõudmist palju vähem takistusi, tänu millele on pilt kinolinal ka tunduvalt heledam.

Viimane tuleb kasuks just 3D-filmide vaatamisel, mis lampprojektorite puhul kipuvad alatasa pimedaks jääma. Barco kuue laseriga projektorites on 3D jaoks värve võmalik edastada kolme värvikanali asemel kuuega, mis tähendab, et mõlema silma jaoks saab edastada erineval lainepikkusel pildi. Prillides kasutatakse passiivtehnoloogiat, mis tähendab, et need ei ole enam kobakad.

Laserprojektor on kinomaailmas hetkel veel haruldus. Tallinnas Coca Cola Plazas Scape saalis leiduvat maailma valgusjõulisemat laserprojektorit DP4K–60Lkommenteeris Karin Fenske kinost järgmiselt: “Projektor tagab eredamad värvid ja ülikõrge teravuse ning meie teadmisel on maailmas hetkel vaid ligi paarkümmend sarnast projektorit kasutusel. Oleme valikuga väga rahul.”

Apollo keti käsutuses on neli Barco DP4K-30L laserprojekorit, mis on võrdselt Mustamäe ja Solarise vahel ära jaotatud.

Kolmedimensiooniline heli

Uue põlvkonna Dolby Atmose helisüsteem, mida võib leida nii Kosmosest, Coca Cola Plazast kui ka uuest Mustamäe Apollo kinost, on traditsioonilise surround helisüsteemi edasiarendus.

Kui enne edastati heli läbi teatud kanalite arvu, näiteks 5.1 helisüsteemi puhul edastati heli viiest kanalist, siis Atmos lubab iga kõlarit individuaalselt reguleerida.

See tähendab, et heli suudetakse panna ilmuma mitte ainult kinokülastaja selja tagant, vaid asetatakse täpselt kolmemõõtmelisse ruumi – näiteks vaataja suhtes kella kaheksa suunas. Atmos süsteem lisab helile kolmanda dimensiooni kasutades “kõrguse” kõlareid. Heli tuleb Atmose helisüsteemiga varustatud kinos välja viiest erinevast suunast: nii laest kui seintelt ja tänu sellele liigub heli ruumis palju ühtlasemalt.

Atmos kaotab täielikult “kanalite” konseptsiooni, helidisainer paigutab heli 3D ruumis sinna, kust see spetsiifiliselt pärineb. Kõik helid, muusika ja kõne liiguvad kinosaalis nõnda, et kinovaataja tunneb, nagu viibiks ta ise filmi sees ning kogu tegevus toimub tema ümber. Atmos toetab korraga kuni 128 erinevat heliobjekti. Atmose helidraivereid võib leida ka uuematest koduressiiveritest.

IMAX

IMAX on lühend väljendist Image MAXimum. Tegemist ei ole ainult filmiformaadi, vaid eraldi filmikaamerate ja kinokülastuse standardiga, mis on loodud Kanadas asuva kompanii “Imax Corporation” poolt.

Foto: Tanel Meos

Kui tavalised filmikaamerad lindistavad kas 35 mm filmile või digisensorile, siis IMAX formaadi puhul on ühe kaadri suuruseks 70 mm ja see asetseb horisontaalselt.

Kui analoogse 35 mm filmildile omistatakse relatiivsetes terminites 6K horisontaalset resolutsiooni, siis IMAX-formaadi puhul on see kuni 18K.

Kuna IMAX filmikaamerad on ekstreemselt kallid, suured ja rasked, filmitakse isegi kallid kassahitid kui üldse, siis ainult osaliselt IMAX kaameratega. Lahendus tuli 2002. aastal, kui tavalist filmiformaati hakati IMAXisse ümber töötlema. Muidugi pole tulemus võrdväärne.

Esimesed digitaalsed IMAX projektsioonisüsteemid nägid ilmavalgust alles 2008.a Enne seda ja ka praegu oli probleemiks madal digitaalne resolutsioon. Sarnane probleem kummitab praegu ka virtuaalreaalsuse (VR) tehnoloogiat, mille eesmärk on samuti kogu vaatevälja täita. 2K ja isegi Kosmoses olev 4K pole nii suure ekraani jaoks lihtsalt piisav. Istudes ekraanist optimaalsel kaugusel on pikslid silmadega eristatavad. Siiski on digitaalsele filminäitamisele liikumine arusaadav, sest IMAX kinodes kasutatud filmiprojektorid kaalusid üle 120 kilogrammi ja nendega kaasnesid teised analoogse filmiedastuse probleemid.

Kosmose kinos on kasutusel kaks digitaalset 4K projektorit, mis moodustavad ekraanile kokku ühe kvaliteetse pildi. IMAXi tehnoloogia kuvab kaks pilti täpselt õige asetusega üksteise peale. See aitab kaasa pildi eredusele ja kontrastsusele, aga resolutsiooniks jääb siiski 4K.

Peale suure pildiformaadi on IMAX kino puhul oluline ka suur ekraan. Paljud kinod on võtnud kasutusse IMAXi kinoprojektsiooni, jättes aga ekraani suurendamata. Õnneks pole kino Kosmos üks nendest.

Kosmose IMAX ekraanii suurus on ligi 300 m2, suurim Eestis. Ekraan ise on kumer, mis tagab eriti IMAX 3D filmi puhulparema pilti sisse-elamise, kusjuures oluline on olla ekraani poole otse. Samuti tasub märkida, et kuna ekraan on tõesti väga suur, on normaalne, et osa pildist võib vaataja vaateväljast välja jääda, tekitadeski pilti sisse sulandumise efekti.

IMAXi heli ei tohi ise vaiksemaks keerata

IMAX kvaliteedi tagamisel on samuti oluline igal hommikul enne filme toimuv heli ja pildi kalibratsioon, mis tagab maksimaalse kvaliteediga pildi igaks uueks päevaks.

Iga hommik algab pika ning täpse seadmete reguleerimisega. Selle käigus tehakse kindlaks, et kahest projektorist pea 300-ruutmeetrilisele ekraanile kuvatav pilt kattuks ideaalselt, kuulatakse üle, et saali paisatav heli oleks just sellel tasemel, mis ta peab olema, ning kontrollitakse ka kõiki muid pisidetaile. Kui kontrolli käigus selgub, et midagi ei tööta nagu ta peaks, parandatakse see kibekiirelt, et esimeseks seansiks oleks kõik korras.

Kõik see on kooskõlas Kanada IMAX Corporationi kiivalt au sees hoitavate standartitega, mis on ka ilmselt põhjus, miks kino Kosmos ei saanud parandada paljudelt klientidelt kriitikat saanud helivaljusust. Kanada standardid lihtsalt ei lubanud seda teha. Nii ei jää Eesti kinokülastajal muud üle, kui sellist kogemust austada, sest on siiski äärmiselt tore, et meil selline formaat Eestis üldse on.

Avafoto: kaader videost

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.