Kirglikust arvutimängurist luureagendiks: erakordne on see, et õnnestus tõestada side FSBga

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kõige suurem väärtus arvutikuriteo ettevalmistamises kahlustatud FSB agendi Aleksei Vassiljevi vahistamises on see, et tema puhul õnnestus edukalt tõestada side Venemaa julgeolekuteenistusega, ütles siseministeeriumi asekantsler Erkki Koort.

“Ta ei olnud niisama e-rüblik. See oli teise riigi püüe siseneda meie infosüsteemi,” kommenteeris Koort Geeniusele.

Kapo pidas novembri alguses Narva piiripunktis kinni Venemaa kodaniku, kes võeti vahi alla kahtlustatuna FSB agendina Eesti Vabariigi vastases vägivallatus tegevuses ning arvutikuriteo ettevalmistamises. Vene portaali 47news.ru andmetel on tegu 20-aastase Aleksei Vassiljeviga.

“2007. aastal, kui Eesti vastu küberrünnakud olid, ei õnnestunud kedagi kohtu alla anda. Fakt on see, et need olid riiklikult korraldatud ründed. Nüüd, kümme aastat hiljem, on tõendatud ära, et teise riigi eriteenistus kasutas agenti selleks, et ta murraks Eestis olles sisse Eesti arvutisüsteemi,” selgitas Koort juhtumit.

Asjatundjate sõnul on tekitanud küsimusi väidetava häkkeri meetodites see, et ta saabus n-ö jalgsi Eesti infosüsteeme häkkima. “Vanad head meetodid võivad tihti olla edukamad [kui moodsamad],” ütles Koort.

Kaitsepolitsei esindaja sõnul ei kommenteeri amet juhtumit enne kohtuotsuse jõustumist.

Tõsine arvutimängur, kes mängis veel paar päeva enne vahele jäämist

Avalikult kättesaadava info kohaselt on Vassiljev olnud agar online-arvutimängude mängija. Sotsiaalmeedias ning muudes internetikeskkondades liigub ta kasutajanime alex3ame all, mis paljastab tema arvutimängude lembuse. Seejuures mängis ta veel mõned päevad enne kinnipidamist.

Kapo teatas, et pidas väidetava FSB agendi kinni 6. novembrile eelneval nädalavahetusel, täpsustamata kumbal päeval. Mängukeskkonna Steam andmete põhjal mängis Vassiljev viimati Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) võrgumängu 2. novembril. Kaks päeva hiljem, 4. novembril on aga näha, et Vassiljevi kontoga on Steami keskkonda sisse logitud.

Tõsiste mängurite puhul avaneb tüüpiliselt Steam kohe arvutit käivitades, mis tähendab, et 4. novembri logi-sissekanne Steamis võis jääda ka näiteks sellest, kui politsei tema arvutiga menetlustoiminguid tegi.

Arvutimängus pole reeglite rikkumisega vahele jäänud

Vassiljev on kokku CS:GOd mänginud 950 tundi ehk 39 päeva jagu. Tema profiiliandmed maalivad pildi “puhtast poisist” ehk on näha, et vähemalt arvutimängus pole ta reeglite rikkumise ehk petutarkvara kasutamisega vahele jäänud.

Üleüldse on ta erinevaid mänge Steami keskkonnast soetanud 193.

Kõikidest mängudest kõige rohkem aega on ta kulutanud mängule Dota 2 – 4063 tundi ehk ligikaudu 4,6 kuud. Dota 2 mängimises on olnud ta sedavõrd osav, et 2014. aastal võeti ta Eestis loodud meeskonda “incendium esports”. Tiimiga liitumise teates toodi Vassiljevi puhul eraldi välja, et ta on küll pärit Venemaalt, aga elab ja õpib samas linnas, kus teised tiimiliikmed. Vene meedia teatel õppis Kingissepast pärit 20-aastane Vassiljev 16-19 aastaselt Sillamäe gümnaasiumis.

Martin Mets panustas artikli valmimisse.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.