Kriis toob hankepalaviku: hinnad kukuvad kolmandiku

Lõpuks saab IT arendused tellida kuni 30 protsenti odavamalt.FOTO: Shutterstock

Kui headel aegadel paljud ettevõtted loobuvad riigihangetel osalemisest suure bürokraatia ning väikese kasumimarginaali tõttu, siis kriisi ajal on inimestele töö pakkumiseks ka riigihange ahvatlev. Nii kasvab hüppeliselt konkurents ning järsult langevad hinnad, kirjutab DigiPRO vastutav toimetaja Harry Tuul.

Oleme harjunud mõtlema, et see mudel toimib eelkõige ehituses, kus majanduse õitsedes on kasumlikum ehitada kortermaju või hotelle, kuid kriisi puhkedes tahetakse saada tükikest ka mõne torustiku või maantee ehitusest. 

Kuid ehitusturul võtavad muutused pikemalt aega. Vähemalt esialgu on paljudes suurtel ehitusfirmadel portfell kenasti täis ning inertsist jätkatakse samas vaimus. Piisab kui heita pilt Tallinna Kalaranna arendusele, mis kubiseb ehitajatest ka keset eriolukorda.

Hinnad kukuvad kolinal

Hoopis kiiremini tabab tagasilöök IT sektorit. Juba praegu saab öelda, et IT arendustööde pidev hinnakasv on vähemalt ajutiselt pöördunud korralikuks languseks. Nii uuringud kui ka vestlused ettevõtjatega kinnitavad, et arendustöö hinnad on kukkunud või kohe kukkumas kuni 30 protsenti.

Kui varem oli IT inimestest pidevalt puudus, siis kriis on toonud tagasi tasakaalupunkti, kus inimesi on piisavalt. Lahti on läinud hoopis jaht talentidele. Parimaid mitte ainult ei hoita kinni, vaid lüüakse vajadusel ka konkurendilt üle.

Ühtlasi on puhkemas riigihankepalavik. Kui seni oli riigihangetel osalejate ring suures plaanis välja kujunenud, siis raskel ajal lisanduvad sinna ka need, kes on viimastel aastatel sellest eemale hoidnud. 

DigiPRO on vestelnud mitme Eesti mõistes suure ja mõjuka ettevõtjaga, kes on seda kinnitanud. Kuigi riigihankelt suurt tulu oodata ei ole, siis annab see võimaluse raskel ajal pakkuda tööd oma inimestele, kellest vastasel juhul tuleks loobuda.

Võimaluste aeg

Palju on juttu olnud sellest, et kriisi ajal saaks soodsamalt ja tuleks kiiremini valmis ehitada need projektid, mis seni paremaid aegu oodanud, näiteks neljarealisi teid Eestis tõmbekeskustesse. See aitaks korraga nii ühiskonda laiemalt kui ka ettevõtjaid kitsamalt kriisist tugevamana välja tulla. Kuid sama kehtib ka IT arenduste puhul.

Riigiametitel tekib sisuliselt harukordne võimalus luua kaks kärbest ühe hoobiga. Ühelt poolt saada vajalik teenus praegu ligi kolmandiku võrra odavamalt ning teiselt poolt pakkuda kohalikele ettevõtetele tööd ja leiba.

Muidugi samamoodi saab vajalikud arendused soodsamalt ja tõenäoliselt ka kiiremini teha eraettevõte, kel piisavalt kapitali, et kriisist veelgi tugevamana väljuda.

Seda võimalust ei maksa maha magada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.