Küberkurjategijad varastasid Tartu ettevõtte andmebaasist inimeste geeniandmeid

Küberrünnak. Foto on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Kretel Tamm teatas täna, et Tartu ettevõtte Asper Biogene informeeris neid novembris, et keegi on tunginud nende süsteemidesse ning on laadinud alla suurel hulgal andmeid, millest osa puudutab inimeste geeniandmed.

Tegu on ettevõttega, mis pakub teenuseid mitmele haiglale. Hetkel on teada, et lekke tõttu läksid liikvele Viljandi haigla patsientide andmed. Prokuratuur ja politsei on juhtunu uurimiseks algatanud kriminaalmenetluse. Kokku laeti ettevõttest alla 100 000 faili, millest geeniandmed puudutavad ligi 10 000 inimest.

Kaasuse uurimisega on seotud riigi infosüsteemi amet (RIA), andmekaitse inspektsioon (AKI), politsei- ja piirivalveamet (PPA) ning riigiprokuratuur.

Andmete kättesaamise järel tehti ettevõttele pakkumine, et lunaraha makstes on võimalik andmed tagasi saada.

Politseil on uurimisel mitu versiooni, kuidas küberrünnak sai toimuda. Prokuratuur ja politsei kiitsid rünnaku ohvriks langenud ettevõtet Asper Biogene, et nad informeerisid toimunust erinevaid riigiasutusi kohe ning keeldusid lunaraha maksmisest.

Lõuna prefektuuri kriminaalbüroo juhi Rain Vosmani sõnul lubasid ründajad, et lunaraha maksmata jätmise korral kahjustatakse ettevõtte mainet ning tehakse andmed avalikult kättesaadavaks.

Vosman märkis ära, et kuna politsei ei soovi, et analoogseid kaasusi juhtuks veel, ei kommenteeri nad hetkel toimunut lähemalt, vaid jäävad selle juurde, et tegu on turvaaugu ärakasutamisega.

AKI peadirektor Pille Lehis tõdes, et tegu on suurima andmelekkega, mida inspektsioon on menetlenud. Kokku puudutab see tema sõnul 40 tervishoiuasutust. Pressikonverentsil väitis ta, et enim on lekkinud Ida-Tallinna keskhaigla, Tartu Ülikooli kliinikumi ja Elite kliiniku patsientide andmeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.