Kuidas ja kui kiiresti saab politsei Facebookist kätte Kaja Kallase ähvardajate ja teiste kahtlusaluste andmed?

Politsei saab Facebooki kontode omanike logiandmed kätte loetud minutitega

Politsei saab Facebooki kontode omanike andmed kätte väga kiiresti.Foto: Shutterstock.com

Viimasel nädalal on olnud palju juttu Facebookis tehtud ähvardustest, millele politsei on pidanud reageerima. Kui keeruline aga on politseil soovi korral Facebookilt andmeid kätte saada?

Selgub, et see on väga lihtne ja kiire protsess ning siin pole kasu ka oma Facebooki konto andmete hilisemast muutmisest või postitsute kustutamisest, mida mitmed inimesed on teinud. Näiteks Kaja Kallast ähvardanud inimeste andmed saadi kätte väga kiiresti ning saadi teada, et otsest ohtu elule pole, kuna ähvardajad asuvad Rootsis.

Kuidas see toimub? Politsei ja Facebooki vahel on loodud suhtluskanal, mille kaudu saavad politseinikud vajadusel kontode omanike andmed kätte loetud minutitega. Postituste kustutamisest ega konto andmete muutmisest ei ole kasu, kuna Facebook saab kontosid piltlikult öeldes külmutada.

Sel aastal on Eesti politseinikud Facebookilt pärinud infot 88 Facebooki konto kohta ning üheksal korral palunud kiiret reageerimist.

Politsei ei soovi avalikustada, kuidas varikontode omanike väljaselgitamine käib ning kas enda jälgede peitmine VPNi või Tori kasutamisel tagab anonüümsuse.

Punak: kui inimelu on ohus, siis saame andmed kätte minutitega

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) politseileitnant Maarja Punak ütles, et kui neile teadaolevalt on oht inimelule, siis väljastab Facebook politseile minutitega informatsiooni, milliste IP-aadressile alt on kontot külastatud.

Punaku sõnul on sellest kadunud laste otsimisel ka reaalset kasu olnud, mil IP abil on tuvastatud asukohad, kus lapsed on olnud ning sealt on politsei saanud uut informatsiooni.

“IP-aadress ei ole automaatselt kohe kurjategija tabamiseni viiv andmehulk. Kõik muu, mis aitab tuvastada seadet kasutanud inimest ning tema praegust võimalikku asukohta, tuleb ikkagi läbi politseiliste tegevuste kindlaks teha,” ütles ta.

Punaku kinnitusel saab sellist kiiret andmete päringut kasutada ka tapmisähvarduse korral, kuid sellisel juhul kontrollib Facebook päringu väga põhjalikult üle ning sotsiaalvõrgustikule esitatud kahtlused peavad olema detailsed ning tõendatud.

“Kui otsest ohtu pole, kuid on alustatud kriminaalmenetlus, siis läheb logiga kauem aega, see sõltub näiteks sellest, kas päring oli korrektselt vormistatud, selle seaduspärasust kontrollitakse. Vahel võib tulemuse saada paari päevaga,” kirjeldas ta.

Arusaadavalt ei soovi Punak politsei võimekust väga detailselt kommenteerida.

Selle valguses jätab ta vastamata küsimusele, kas VPNi või Tori kasutamine tagab anonüümsuse. Geeniuse toimetusele teadaolevalt teevad nad politsei töö küll raskemaks ja resurssinõudlikumaks, aga konkreetse inimese tuvastamine on enamasti siiski võimalik

Politsei saab kätte sõnumid, pildid, videod ja kõik muu

Lisaks IP aadressile vaatab politsei üle ka muu info, mis on kontoga seotud ning teeb tavapäraseid seoste kontrollimisi, mis võivad postitaja isikuni viia.

“Vaadatakse üle konto tegevus, sellega seotud sõprade nimekiri, meeldimised, postitused. Kui on selged viited, et konto taga olev inimene ei asu Eestis, saab rahvusvahelist koostööd tehes paluda riigilt, kus inimene võib viibida, abi kurjategija tabamiseks,” ütles Punak.

Õiguskaitseasutustele suunatud infolehel on Facebooki toonud välja, et korrektse päringu korral edastab sotsiaalvõrgustik politseile kõik andmed, mis neil konto looja kohta on olemas ehk pildid, sõnumid, videod, like’id, asukoha informatsiooni. Lisaks on võimalik konto 90 päevaks külmutada.

Päringu esitamisel salvestab Facebook kõik konto kohta käiva informatsiooni ning edastab selle politseile sellisel kujul, nagu see seal oli ehk Facebookis olnud info kustutamise kaudu ei saa end politsei eest varjata.

Facebooki statistika kohaselt on käesoleval aastal PPA 58-l korral küsinud infot kokku 88 konto kohta. Üheksal korral paluti kiiret reageerimist, kuna politsei hinnangul oli inimelule reaalne oht. Kontode külmutamist on sel aastal palutud 14 konto puhul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.