Mis seob Kataloonia iseseisvusreferendumit ja Euroopa liidrite digitaalvaldkonna tippkohtumist Tallinnas? Peale selle, et mõlemad toimusid samal nädalal ning et esimene varjutas maailmameedias ja arvatavalt ka diplomaatilistes ringkondades mõnevõrra seda tähelepanu, mida teine õigustatult pälvida oleks võinud? Ning muidugi peale selle, et mõlemad takistasid liiklust?
Digitaalkohtumisest jäi paljudele mulje, et Euroopa riigipead suhtuvad Eesti digitaalponnistustesse paremal juhul leigelt, halvemal juhul isegi irooniliselt. Näiteks ID-kaart ja mobiil-ID kui riiklikult tunnustatud digitaalne identiteet, mis on andnud meile nii palju efektiivsust, läbipaistvust ja mugavust, ei tundu Euroopa liidritele miskitõttu eriti atraktiivne – mis pole muidugi üllatuseks, arvestades et kuigi lahendus on ennast Eestis kuhjaga tõestanud, pole seda mujal samal skaalal kasutusele võetud. Huvitav, miks?
Kui minna tagasi Kataloonia referendumi juurde, siis Eestis võinuks samasuguse referendumi ID-kaardi-põhise isikutuvastuse ja digiallkirja abil läbi viia minimaalsete jõupingutustega – piisab petitsioon.ee sarnasest netikeskkonnast, ning tulemuseks on krüptograafilise tõendusjõuga referendumitulemus. Sellise jõuga, et tulemuste tõesuses kahtlemine seaks kahtluse alla ka suurema osa muid riiklikke ja äritehinguid.