Martin Mets: Millist telefoni ei tasu üldse osta?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Me anname Geeniuses ikka nõu, millist telefoni tasub just nüüd osta, aga seekord teeme vastupidi. Kes nüüd loodab, et me hüppame otse keset iPhone vs Android lahinguvälja ja hakkame mõlema poole pihta tuld andma, peaks kahjuks eksima. Tahad iPhone’i? Muidugi, osta ära. Aga milline mudel? Nii palju kui sul raha on?

Tegelikult keerlebki siin kõik raha ümber. Kui sul raha lugeda pole vaja, siis mõistagi osta see telefon, mis mingi ratsionaalsel või emotsionaalsel tasemel sind kõige rohkem kõnetab ja let’s go!

Millist telefoni aga pole mõistlik osta?

1. Tippmudelit kohe kui see välja tuleb

Jah, uus tipptelefon tuleb müügile ja terve internet räägib sellest, Geenius kaasa arvatud, ja kõik kohad telerist tänavateni on selle reklaame täis. Tundub, nagu see olekski ainus telefon, mis maailmas olemas.

Tõsi on, et tihtipeale on igas tippmudelis mingi asi, mis selle teeb ka oluliseks, olgu selleks parem protsessor või kaamera või mingi muud asi, mis mõnikord on sinu jaoks ka üsna tarbetu.

Kui me vaatame konkreetselt Androidi tippmudeleid, mida teevad Samsung, Huawei, Sony, siis nende puhul tipptelefonide hind langeb väga kiiresti. Paari kuuga 200 eurot hinnalangust on täiesti tavaline, poole aasta 300 eurot hinnalangust ei ole ime. See on raha, mille sa maksad üle.

Huawei P20 Pro tuli müügile kevadel hinnaga 849 eurot, nüüd maksab see juba kõige odavamas kohas 565 eurot.

2. Sul pole üldse tuhandeeurost telefoni vaja

Tuhat eurot telefoni eest? Põhimõtteliselt, miks mitte, kui see seda väärt on ja on piisavalt eriline, et seda raha välja käia. Aga fakt on, et 1000 eurot maksev Androidi tippmudel pole kaks korda parem kui 500 eurot maksev telefon.

Samsungi Galaxy S9 tuli müügile 900 euroga, aga samal ajal sai eelmise põlvkonna Galaxy S8 osta vähem kui 500 euroga? Aga üks telefon on ju VANA ja kes tahaks osta VANA telefoni? Tegelikkuses on Galaxy S8 ja S9 vahe ju minimaalne ja S8 ei ole mingi standardi järgi kehv telefon.

Nüüd aga on S9 hind kukkunud juba ise 500 euro kanti ning nüüd tasuks eelistada juba Galaxy S9, sest hinnavahe on juba väge väike.

3. Paljureklaamitud keskklassitelefoni

Muidugi, kui ei taha või sa tunned, et sul pole vaja tipptelefoni, siis sa võtad midagi keskklassist, sest see tundub nii mõistlik. Huawei ja Samsung teavad ka seda väga hästi ja nad on sulle seal paar asja välja vaadanud, mille otsa sa võiksid komistada.

Näiteks Samsungil on selline telefon nagu Galaxy A8 (2018. aasta mudel), mis tuli välja ulmelise hinnaga ligi 500 eurot. Mis see praegu maksab? 266 eurot näiteks siin.

Praegu on Samsungil väljas see nelja tagakaameraga telefon Galaxy A9, mis maksab ligi 600 eurot. Sellise hinnaga sellist telefoni pole mõtet osta, selle hind langeb kiiresti.

Huaweil oli vastu pakkuda P20 Lite, mis maksis alguses 379 eurot. Nüüd on see aga saadaval vähem kui 250 euroga. Neid telefone on välja tulles kõvasti reklaamitud, aga kokkuvõttes alguses neid telefone ostes sa lihtsalt piltlikult öeldes maksad need reklaamid kinni.

4. Seda iPhone’i ära enam osta

Me oleme korduvalt kirjutanud ja soovitanud väikest iPhone SE-d ja seda müüakse endiselt ja see maksab vähem kui 300 eurot.

Nüüd on aga vist see koht, kus tuleks öelda, et aitab küll. Ma tean paari iPhone SE kasutajat, kes enam ei ole selle telefoni üle õnnelikud ja maadlevad erinevate probleemidega.

Tahad iPhone’i, siis osta kallim mudel. Nüüd on odavaks on muutunud iPhone 7, mis tuli välja 2016. aastal ja mis on siiani täiesti okei telefon ja maksab nüüd alla 500 euro. Ilmselt ei tasu enam soetada iPhone 6S-i, mis maksab küll sada eurot veel vähem, aga tuli välja juba kolm aastat tagasi.

5. Väga odavat telefoni

Nüüd jõuame sinna päris odavasse otsa. Kui paar aastat tagasi oli ka Eesti mobiilioperaatorite juures võidujooks, kes suudab kõige odavat nutitelefoni pakkuda, siis nüüd tundub, et on sellest loobutud. Alla 100-eurosed nutitelefonid on pigem on haruldased.

Samas ma ei soovitaks osta ka neid natukene üle sajaeuroseid telefone, ükskõik, kes nende tootjaks on. Kasutatava keskklassitelefoni saab kätte 250 euroga ja ma olen kindel, et need teenivad sind kokkuvõttes palju paremini.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.