Matemaatikaülesannete veebileht edastab avalikult paroole ja näitab õpilaste isikuandmeid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Nutisport.eu

Matemaatikaharjutuste veebikeskkond Nutisport.eu saadab kasutajatele paroole e-kirja teel lahtise tekstina, kusjuures õpilaste paroole saab näha ja edasi saata ka õpetaja. Samuti on veebilehel väljas sadade Eesti laste ja noorte peastarvutamise tulemused, kuigi veebilehe loojad ei küsi nõusolekut andmete avaldamiseks.

Nutsport.eu taga on matemaatikaõpetaja Kalev Põldsaar, kes populariseerib sellega peastarvutamist. Tema sõnul on keskkonnal praegu aktiivseid kasutajaid üle 10 000, aga ressursse veebikeskkonna haldamiseks või täiustamiseks on vähe, kuna asjaga tegelevad kaks matemaatikaõpetajat töövälisel ajal.

Ühtegi nõusolekut andmete avaldamiseks ei küsita

Kuigi Nutispordi veebilehe sisuks on peastarvutamise harjutamine ja võistlemine, ei ole keskkonda kasutajat tehes võimalik ega vajalik anda nõusolek, et inimene lubab oma (või kool oma õpilaste) andmed avaldada.

Seevastu saab aga veebilehele konto teha kasvõi võõra e-posti aadressiga, tänu millele saab igaüks näha õpilaste nimekirju ja nende matemaatikaharjutuste tulemuste pingeridu.

Näiteks võib igaüks vaadata, mis nimega ja mis koolist on parim 1., 2. või 3. klassi arvutaja.

Näha on nii edetabelid kõikides vanuseastmetes üle Eesti ja seda alates aastast 2015. Tegu pole ainult edetabeli tippudega, vaid tabelitest näeb ka nende laste nimesid, kes on soorituse poolest tagapool või viimased.

Parooliga käiakse lõdvalt ümber

Veebilehele konto tegemisel ei ole salasõnale erilisi nõudeid ja see ei vasta näiteks riigi infosüsteeemi ameti soovitustele, millega võiks piirata väga lihtsate salasõnade kasutamist (näiteks 123456, password, admin või konto tegija enda nimi).

Pärast konto tegemist saadetakse kasutaja e-postile see sama parool, mis juba iseenesest paneb parooli turvalisuse ohtu, kuna e-post ei ole mõeldud privaatsete andmete vahetamiseks. Samuti tekitab see kahtlusi, kas veebikeskkond ei hoia paroole mitte vabatekstina, kust need võiks lekkida.

Lapsevanem: õpetaja saadab meile meiliga paroole

Paroolidega ebaturvalist ümberkäimist soodustab ka see, et õpetajad loovad ja jagavad õpilastele paroole.

Ühe Tallinna kooli 5. klassis käiva lapse vanem rääkis Geeniusele, kuidas ta püüdis hiljuti taastada Nutisport.eu lehel lapse konto sissepääsu. Parooli lähtestamise võimalust lapse e-postiaadressile tellida ei saa, selle asemel suunati ta lõpuks oma kooli õpetaja poole, kellel oli privileeg luua uusi paroole. Õpetaja saatis siis parooli lahtise tekstina lapsevanemale, kes selle edastas omakorda lapsele.

Kuigi see hõlbustab kontode avamist, ei ole keskkonnas mehhanisme, mis nõuaksid õpetaja loodud parooli äravahetamist.

Põldsaar ütles, et õpetajaile meeldib, et väiksemate lastega, kellest enamikel pole meiliaadressi, käib konto tegemine käib kiiresti. “Kui pooltel on parool meelest läinud, saab enne tööle kui pool tundi läbi,” lisas Põldsaar.

Võib olla veel tõsisemaidki vigu

Ühe allika väitel on Nutispordi lehel veel tõsisemaidki vigu. Näiteks on võimalik peilida välja infot serveris olevate kasutajakontode kohta ja rünnata selle info põhjal ühte konkreetset kontot. Server lekitab ka muud infot, mis võimaldab paremini sihitud ründeid. Lisaks ei kontrollita teatud oludes harjutuste skooride õigsust, mida on võimalik muuta. Tagatipuks on võimalik käivitada lehel ründaja enda koodi, mis on ohtlik kõigile külastajatele.

Geeniusel ei õnnestunud neid kahtlusi iseseisvalt kinnitada, kuid võtsime ühendust riigi infosüsteemi ameti intsidentide käsitlemise osakonnaga (CERT). CERTi juht Tõnu Tammer ütles, et nende osakond kontrollis veebikeskkonnaga seotud riske ja võttis ühendust portaalipidajaga. Tammer möönis,  et Eestis on veel palju veebilehti ja e-postiserverid seadistatud puudulikult, millele CERT püüab tähelepanu tõmmata.

Nutisport.eu juhtiv Kalev Põldsaar aga andis Geeniusele tähtajaks, et väikeste ressursside ja töövälisest ajast tegutsemise tõttu pole veebilehe turvalisuse parandamine võimalik enne 8. aprilli.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.