Operaator selgitab: kas 5G on sama hea kui kaabliga koduinternet? Millal üht või teist eelistada?

Millal valida juhtmega koduinternet, millal eelistada kaablivaba lahendust?Foto: Shutterstock

Viimaste aastate tehnoloogiline areng on kiirendanud internetiühenduste jõudlust ning kättesaadavust. Üks suurimaid edusamme on 5G juhtmevaba koduinterneti kättesaadavuse suurenemine.

Ometigi ringleb koduinterneti tarbijate hulgas palju küsimusi – kas juhtmeta koduinternet on sama hea kui kaabliga ning kuidas nende vahel valima peaks?

Tele2 internetiteenuste äriarendusjuhi Kristjan Orava sõnul pakub kaabliga internet stabiilsemat ja ühtlasemat kiirust, samas on juhtmevaba koduinterneti kiirused pidevalt paranenud ning 5G turuletulek on seda erinevust veelgi ahendanud.

“Koduinterneti valikus tuleb alati lähtuda isiklikest vajadustest. Kui internet kasutatakse televisiooni ja Netflixi vaatamiseks ning aeg-ajalt Teamsi kõnede jaoks, teeb selle töö suurepäraselt ära juhtmevaba internet,” selgitas ta. “Samuti annab juhtmevaba nett vabaduse liikuda ringi – nii saad linnakorterist haarata ruuteri, pista selle maakodus stepslisse ning internet ongi maakodus olemas.”

Optilise kaabliga ühendus on Orava sõnul oluline inimestele, kes tahavad eelkõige stabiilset kiirust. “Selleks võivad olla disainerid, kes töötavad pidevalt mahukate failide saatmisega kliendile või hoopis gamer’id, et arvutimängus vastaseid tõrgeteta tabada,” tõi ta näiteks.

Turvalisuse seisukohast pole vahet, kas kasutada üle õhu või juhtmega internetti, sest turvakihid on mõlemal teenusel samaväärsed. “Samuti pole vahet, kas oled 4G või 5G võrgus, küberhügieeni eest hoolitsemise reeglid on samad,” ütles Orav. “Kasutada tuleks tugevat salasõna ja kaheastmelist autentimist, kindlasti viirusetõrjet ning kui kasutad avalikku WiFi-võrku näiteks kohvikus või hotellis, ole kindel, et see on turvaline.”

Orav lisas, et 5G võrgud palju stabiilsemad ning pakuvad kiiremat internetiühendust kui 4G võrgud. Samuti ei tasu karta, et 5G leviala on vaid suurlinnades – juba praegu ulatuvad operaatorid erinevatesse Eesti maapiirkondadesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.