Palju õnne, Soome: 5 tuntud tehnoloogiauuendust, mis pärinevad meie põhjanaabritelt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Soome tähistab täna oma 100. sünnipäeva. Selle sajandi jooksul on Soome riik teinud läbi tohutu arengu ja ühtlasi andnud maailmale palju olulist, ka tehnoloogiasektoris. Siin on viis tehnoloogiat, firmat või vidinat, mis on loodud just Soomes.

Mobiilside: Nokia

Ükski Soomet puudutav nimekiri ei saa alata ilma Nokiata. See firma domineeris oma tippajal kogu planeedi mobiilitööstust ja oli sünonüüm mobiiltelefoniga. Ettevõtte loodud seadmed määrasid aastaid seda, kuidas inimesed omavahel suhtlesid, olgu seadmeks siis kas ikooniline Nokia 3310, rahvatelefon 1100 või esimesed ja õnnetud puuteekraaniga seadmed. Nokia oli see firma, millele mõtlesid, kui keegi mainis telefone. Pärast nutiseadmete revolutsiooni algust Nokia edu küll pöördus, kuid isegi taandudes oskasid soomlased Nokia rahaks teha ja selle ameeriklastele maha müüa.

Ja lisaks sellele on Nokia ka muul viisil telekomisektorit arendanud ja teeb seda siiani, sest praegu on Nokia üks maailma suurimaid mobiilside tehnoloogia arendajaid.

Arvutimängud: väiksed stuudiod õigel ajal õiges kohas

Soome arvutimängude tööstus on pika ajalooga ja selle pealt on tulnud ka hilisemate mobiilimängude edu. Suurimaks staariks on tõenäoliselt olnud Remedy, kes sai kuulsaks “Max Payne’i” videomängudega, mis said ülipopulaarseks ja mõjutasid väga paljusid hilisemaid mänge.

Soomlased on osanud videomängudega tabada õigeid noote ja nii on väiksed stuudiod teinud just selliseid mänge, mida hetkel tahetakse mängida. “Cities: Skylines” on hetkel kõige parem ja populaarsem linnaehitusmäng, mis saab aina uut sisu juurde. Soomlaste tehtud on aga ka üks esimesi korraliku füüsikamootoriga romurallimänge “FlatOut” ja selle järjed ning trikikrossimänguseeria “Trials” tuleb Soomest. Aga neid mänge on veel palju.

Muide, kas arvutite ja 3D-mängude kõige tuntum jõudlustestide tootja FutureMark on Soome firma.

Mängud on soomlastele tähtsad, seda näitab ka see, et Soome 100. sünnipäevaks lasti välja ürgsele Nintendo NESile mängukogumik “Perkele!”, kus on ka muude hulgas mäng Talvesõjast.

Mobiilimängud: Rovio (Angry Birds) ja Supercell (Clash of Clans)

Nii nagu Nokia oli pikka aega telefoni ideega võrdväärne, oli Angry Birds võrdväärne telefonimänguga. Angry Birds sai puutetundliku ekraanil mängimise pioneeriks, seda on mänginud miljonid inimesed ehitajatest peaministriteni. Mängu järgi on loodud filme ning isegi lõbustuspark, mänguasjadest rääkimata. Ning loomulikult mäng ise: ilmselt on raske leida nutitelefoniga kokku puutunud inimest, kes pole mänginud või vähemalt näinud Angry Birdsi.

Teine mobiilimängude tegija, Supercell, on üks edukamaid Soome tehnoloogiafirmasid, kelle majast on välja tulnud teiste seas ka hittmäng “Clash of Clans”. Lisaks populaarsete mängude loomisele on Supercell suuresti vastutav ka mikromaksete fenomeni eest ning kuigi nad polnud esimesed, kes idee välja töötasid, tõid nende mängud selle suuresti massidesse ja kõikide teadlikkusse.

Supercell on Soome ühiskonda ilmselt ka väga otseselt mõjutanud: Soomes annab nüüd kultuurivaldkond (mille alla käivad ka mängutootjad) rohkem maksutulu kui traditsioonilised metsandus ja elektroonika kokku.

Linux

Kui küsida kõige suurematelt arvutientusiastidelt, milline on parim operatsioonisüsteem, siis on ilmselt nende vastuseks Linux. Linux sümboliseerib arvutikasutaja tõelist vabadust ja kontrolli oma arvuti üle, sest tegu on vaba lähtekoodiga operatsioonisüsteemiga.

Linux sai alguse Soomes, kui 1992. aastal tahtis Linus Torvalds enda arvutile ise operatsioonisüsteemi luua. Operatsioonisüsteemi lähtekoodi tegi ta aga avalikuks ning edasine on juba ajalugu. Linux on veel tänagi äärmiselt populaarne ning täieneb pidevalt.

IRC

Veel mõni aeg tagasi oli IRC jutukad internetis suhtlemise standard. Kuigi nüüd on üha rohkem jutuajamisi kolinud konkreetsete firmade teenustesse nagu Slack või Messenger, pole IRC kuhugi kadunud. Süsteem sai alguse ala 1988. aastal Oulu ülikoolist, kust see levis edasi algselt teistesse Soome ülikoolidesse ning sealt edasi juba üle terve maailma.

Ja palju muud…

Päikesepurjed, SSH, graafilise kasutajaliidesega veebibrauser, Sauna-emotikonid, Polari pulsikellad, Molotovi kokteil… Hea lugeja, kommenteeri, mida olulist sinu arvates Soome veel maailmale andnud on?

Martin Mets ja Hans Lõugas panustasid artikli valmimisse.

Märksõnad: , , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.