Politsei: kontrollige, ega teie kontot pole üle võetud ega bitcoine varastatud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kirjutasime täna, et Eesti politsei on vahi alla võtnud mehe, keda kahtlustatakse tuhandete bitcoinide varastamises. Põhiline meetod selleks oli inimeste meilikontode ülevõtmises ja nüüd palub politsei võimalikel ohvritel kontrollida, ega neile pole kahju tehtud.

Koostöö rahvusvahelise turvauurijaga

Kuna suur hulk ohvreid ei pruugi olla kuriteost teadlikud või on mööda maailma laiali ja ei oska Eesti võimudega ühendust võtta, hakkas keskkriminaalpolitsei küberkuritegude büroo tegema koostööd tuntud turvauurija Troy Huntiga.

Hunt peab populaarset veebilehekülge https://haveibeenpwned.com, mis koondab kokku kõikvõimalikest kohtadest lekkinud või varastatud kontod. Tegu on sisuliselt kohaga, kus saab kontrollida, kas sinu meiliaadressiga seotud konto andmed on kuskil lekkinud.

Eesti andmebaasis 655 000 kontot

Antud uurimises on kriminaalpolitsei vahistatud mehe arvutist leidnud andmebaasi kokku 655 000 erineva kontoga, mis pärinevad nii meiliteenustest, krüptoraha kauplemiskeskkondadest kui ka mujalt. Kuna inimesed kasutavad samu paroole eri kohtades, siis on tugev kahtlus, et tegelikult võib mõjutatud kontode hulk olla veel suurem.

Koostöös Troy Hunti saidiga on nüüd võimalik haveibeenpwned.com lehel kontrollida, kas mingi meiliaadress esineb Eesti politsei kätte jõudnud andmebaasis. Kui see nii on, siis tuleks kindlasti konto parool vahetada ja tööle panna kaheastmeline autentimine.

Kui lisaks keegi tuvastab, et tema kontolt on varastatud bitcoine või muud krüptoraha, tuleks kindlasti ühendust võtta küberkuritegude bürooga aadressil cybercrime@politsei.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.