PROTSESSID ja reeglid peavad toetama paindlikkust. Viis, kuidas riigiasutused täna hanke- ja andmekaitse reegleid tõlgendavad pärsivad neid lähenemisi, mida üleval kirjeldan.
Vaja on INIMESI, kellel on oskused tehnoloogia ja andmete võimalusi ära kasutada. Andmeanalüütikuid, pilvearhitekte. Aga ka tootejuhte, teenusdisanereid, kasutajauurijaid. Ning ei piisa ka üksikutest headest inimestest – neid tuleb organiseerida hästi juhitud ning motiveeritud tiimidesse.
Väga oluline on koosloome äriomanike ning IT inimeste vahel. Ei ole mõtet leppida kokku ärilist eesmärki ja alles siis rääkida IT ja andmete tiimidega. Juba plaanide tegemisel tuleb nad kaasata (mida meil ka järjest rohkem tehakse).
Sügisest käivitub pikaajaline riigi IT reform
Me ei usu, et me peaksime rääkima “riigi IT korda tegemisest”, pigem tuleks sihtida “IT toel riigi protsesside pidevat arengut.”Hea uudis on see, et liigume sinna poole. Täna on juba näiteid riigi IT-s, kus ülalmainitud praktikaid rakendatakse.
Ning sel sügisel lükkame (struktuurivahendite toel) käiku pikaajalisema riigi IT reformi. Koostame kõikide valitsemisaladega digi-transformatsiooni kavasid, mis katavad nii tehnoloogia kui ka äriloogika, juhtimise, protsesside korda tegemise. Selle tulemusena tahame jõuda kohta, kus olukordi nagu praegune uute toetuste aplaava enam ei esine.
Kas see kõik maksab raha? Absoluutselt. Meie riigi IT kogu baaseelarve on hetkel ca 180-190 milijon Eurot. See on 1,4-1,5% riigi tegevuskuludest. Võrdluseks – erasektoris moodustab IT täna keskmiselt 5-8% tegevuskuludest. Hästi toimivas riigis tuleb kindlasti kulutada rohkem IT-le – aga tekib ka õigus nõuda kõrgemal tasemel tulemusi.