Riigikogu valimistel e-häält Smart-ID abil anda ei saa, küll tulevad aga mitmed muud väiksemad muudatused

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Euroopa parlamendi valimised. Tallinnas Kristiine Keskuses avatud valimisjaoskonnas.Foto: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Riigikogu valimisteni on jäänud loetud kuud ning kuigi sarnaselt eelnevatele valimistele on ka sel korralik võimalik oma hääl anda elektrooniliselt, siis ei saa seda endiselt teha järjest populaarsemaks muutuva Smart-ID abil.

Valimisteenistuse meediavaldkonna nõunik Kristi Kirsberg selgitas Geeniusele, et eelolevatel valimistel Smart ID-d kasutada ei saa, sest praeguse valimisseaduse järgi peab isikutuvastamiseks kasutatav elektrooniline dokument olema välja antud Eesti riigi poolt.

Novembri alguses sai Smart-ID olulise sertifikaadi, mille toel muutus sellega antud allkiri võrdeliseks omakäelise allkirjaga, sarnaselt Mobiil-ID teenusele.

Kus on tõlked?

Valimisrakendus on ka sel aastal jätkuvalt eestikeelne, olemasolevad inglisekeelsed ja venekeelsed juhendid annavad muukeelsetele valijatele abi, kuidas eestikeelsetest ekraanidest läbi liikuda.

Eelmisel aastal koostasid Geeniuse lugejad aga suure hulga tõlkeid, mis valimisteenistusele ka üle anti. Geeniuse üleskutse peale tõlgiti valijarakendust täielikult või osaliselt inglise, vene, prantsuse, saksa, hispaania, hiina, rootsi ja türgi keelde. Lisaks olid esindatud seto keel, aga ka “piraadikeel” ja klingoni keel.

“Kindlasti tutvume tõlgetega,” kinnitas Geeniusele valimisteenistuse juht Priit Vinkel toona. Tema sõnul korraldab valimisteenistus valimisi lähtuvalt seadusest ja keeleseaduse järgi korraldatakse valimisi eesti keeles, samas kui inglise ja vene keeles on põhjalikud juhendmaterjalid.

“Küll aga kaalume järgmiste valimiste kontekstis ühel või teisel moel tõlkeid juhendmaterjalide osana kasutada,” lisas Vinkel.

Vali parimad jõulukingid

Kirsberg selgitas, et valija jaoks põhimõttelisi muudatusi e-hääletamisel riigikogu valimistel ei ole, küll aga väiksemaid. Näiteks saab hääletaja oma kandidaadi otsimiseks kasutada otsingut. Samuti ei pea ta enam pikalt allapoole kerima, et oma kandidaati leida, vaid vaates kuvatakse erakonnad, ja neid lahti klõpsates tulevad ekraanile konkreetse erakonna kandidaadid.

Valijatelt, kes kasutavad mobiili ID-d, küsitakse turvakaalutlustel lisaks telefoninumbrile ka isikukoodi.

Sarnaselt varasemate valimiste eelsele ajale on ka seekord 17.-20. detsembrini tulemas e-hääletamise demotestimine, kui korraldajad saavad süsteemi testida ja seal näeb ka juba uuendusi. Demos küsitakse seekord, mida soovid jõuludeks. Testhääletamisel tuleb läbi teha sama protseduur kui valimistel e-hääletades.

25.-27. veebruaril toimub riigikogu valimiste raames eelhääletamine kõigis valimisjaoskondades. 21.-27. veebruaril toimub elektrooniline hääletamine ning 3. märtsil on valimispäev.

16.-19. mail toimub eelhääletamine Europarlamendi liikmete valimiseks riigi valimisteenistuse määratud jaoskonnas. 20.-22. mail toimub eelhääletamine kõigis valimisjaoskondades. 16.-22. mail toimub elektrooniline hääletamine ning 26. mail on valimispäev.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.