Praegu ollakse plaaniga jõutud Luksemburgis andmesaatkonna loomiseni, mis peaks käivituma juuni lõpus. Majandusministeerium, mis kogu riigi IT-valdkonda kordineerib, võtab Luksemburgi andmesaatkonda pilootprojektina. Selle õnnestumise pealt vaadatakse, kas ja kuidas seda laiendada.
Ent palju Luksemburgi lahendus üldse maksma läheb, pole veel teadagi. Selge on näiteks andmesaatkonna aastane andmesidekulu 236 000 eurot ehk ligi 20 000 eurot kuus. Riistvara maksumust pole teada, kuid hanke kogumaksumus on miljon eurot.
Kogu plaani maksumus on veel hägune: “Kuna praegu pole esimese andmesaatkonna tegevusega seotud üksikasjad kokku lepitud (nt mida, mil moel, millise sagedusega, millisel meetodil varundama hakatakse), ei ole ka kalkulatsiooni, kui palju võiks maksma minna kriitiliste andmekogude elektrooniline varundamine Luksemburgi andmesaatkonda.”
Riigikontroll on selles osas kriitiline: kui kuludest ja eelarvest ülevaadet ei ole, siis ei saa ka andmete säilimist tagada. “Kui kriitiliste andmekogude varukoopiate saatkondades hoiustamise ega andmesaatkondade loomisega seotud kulutusi ei analüüsita, ei suudeta tagada riigipilve kontseptsiooni õigeaegset ega planeeritud mahus elluviimist,” ütlevad audiitorid.
Regulaarseid turvakontrolle ei tehta
Mis meetmetega aga Eestis kriitilisi andmekogusid kaitstakse, selle üle regulaarset kontrolli ei tehta ja osaliselt on kontroll ka auklik.
Idee poolest peaks kõik riigi andmekogud ja nendega seotud infosüsteemid kasutama ISKE süsteemi (infosüsteemide kolmeastmeline etalonturbe süsteem). Piltikult öeldes on see justkui spikker või mudel, mille järgi kontrollida ja ellu viia IT-turvameetmed vastavalt sellele, kas tegu on kõrge või madala turbetasemega, mis tarkvara, riistvara ja võrgulahendused kasutusel on ja nii edasi.