Riik plaanib hakata sulle teavitusi saatma Facebooki või Viberi kaudu

Riik tahab hakata sulle teateid saatma läbi Facebooki.Foto: Shutterstock

Kui Eesti inimesi on vaja millestki teavitada, tehakse seda praegu peaasjalikult e-kirja kaudu. Nüüd hakatakse uurima, ega seda poleks võimalik teha levinud suhtlusrakenduste kaudu, mida inimesed igapäevaselt kasutavad.

Näiteks riigi infosüsteemi amet (RIA) saatis Eesti inimestele mullu enam kui poolteist miljonit teavitust, neist enamik läks e-postile või kuvati läbi eesti.ee portaali. Põllumeestele saatis PRIA aga ligikaudu 60 000 teavitust.

Riigiasutused näevad, et tänase seisuga puudub mugav kanal klientidega suhtlemiseks, samas leitakse, et mugava kanali olemasolul oleks soov edastada oluliselt rohkem teavitusi, selgub peagi algava pilootprojekti dokumentidest.

Näiteks PRIA hindab vajadust tegelikult umbes 127 000 teavitusele aastas. Sarnane vajadus on ka teistes haldusalades ning see on kasvav. Teisalt soovitakse liikuda kodaniku teavitamisest kodanikuga suhtlemiseni: näiteks tahaks politsei, maksuamet ja statistikaamet tegeleda kinimeste nügimisega, mida traditsioonilised kanalid hästi ei toeta.

Oluline on muidugi seegi, et teavitused jõuaksid ka reaalselt inimesteni, eriti siis, kui tegu on näiteks küberrünnakutega või peaks inimesteni jõudma valimiste info. Alternatiivsete kanalite vajadust on välja toonud mitmed asutused, sealhulgas ka näiteks haiglad.

Nüüd käivitabki majandusministeerium pilootprojekti, et uurida alternatiivsete kanalite teavitusteks kasutamise võimalikkust. Selleks lükatakse käima riigihange, mille võitja peab esialgu analüüsima, mida ja kuidas üldse teha võimalik on ning selle kõrval arendama välja vähemalt ühe uue kanaliga liidestamise.

Alternatiivsed kanalid tähendavad kõikvõimalikke suhtlusrakendusi, mida inimesed kasutavad; hankedokumentides on ära nimetatud näiteks Facebook Messenger, Whatsapp, Viber, iMessage, Slack, Telegram ja Skype, ent ka tavaline SMS-tekstisõnum.

Riik hindab, et selliste rakenduste kasutamine võimaldaks kriitilisi ja elutähtsaid teavitusi kliendile kiiremini ja reaalajas kohale toimetada. Samas puudub täna täpne teadmine, millistele tehnilistele nõuetele peaks lahendus vastama, millised riskid ja piirangud võivad kaasneda, millises ulatuses saab teavitusi saata ja muu seesugune. Nendele küsimustele vastuseid otsitaksegi.

Analüüsi tulemuseks peab olema teadmine, kas ja millistel tingimustel oleks
võimalik alternatiivsete kanalite kasutamine klientidega suhtlemiseks. Keskendutakse vähemalt eesti.ee riikliku postkasti ja juturoboti liidestamise võimalikkusele alternatiivsete kanalitega.

Liidestumiseks tuleks luua eraldiseisev rakendus ehk liidestuja, millel on omakorda kindel protokoll teenuse liidestamiseks eesti.ee või riikliku postkastiga. Tulevikus peaks inimesel olema võimalik valida, millise kanali kaudu ta soovib riigilt teavitusi saada ja riigiga suhelda.

Teisalt peab analüüsiga paralleelselt peab toimuma vähemalt ühe alternatiivse kanaliga liidestamise kontseptsiooni tehnoloogilise katsetamise prototüüp. Selle käigus tuleks läbi loodava liidestujaga siduda riiklik postkast analüüsi raames välja valitud kanali kaudu ja luua kasutajate autentimiseks, kontode sidumiseks ja kontaktide haldamiseks võimalus riigiportaali juurde.

Kes teavituste projekti vedama hakkab ning palju see maksma läheb, selgub pärast riigihanget. Esialgu on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium eeldatavaks maksumuseks arvestanud koos käibemaksuga pisut üle 99 000 euro.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.