Riik tahab mobiiltelefonide kaudu analüüsida koroonaviiruse levikut

Samsung XCover ProFoto: Ronald Liive/Geenius Meedia

Riik küsis möödunud reedel sideoperaatoritelt klientide kohta andmeid, mille abil soovitakse analüüsida, kuidas on muutunud inimeste liikumine enne ja pärast eriolukorra väljakuulutamist, kas kriisipiirkondadest tagasipöördunud inimesed on paiksed ja milline on koroonaviiruse levik edasine mudel Eestis.

Andmetöötluse eesmärgiks on teadmispõhiste otsuste langetamine võitluses COVID-19 viiruse levikuga. Kogutavaid andmeid soovitakse sideoperaatoritelt saada anonüümsel kujul ehk konkreetset inimest ei saaks andmete abil tuvastada. Andmetöötlust aitaks riigil teha eraettevõte Positium, mis on ka varem riigiga koostööd teinud.

Operaatorid ootavad andmekaitse inspektsiooni otsust

Statistikaameti peadirektor Mart Mägi saatis möödunud reedel Telia, Tele2 ja Elisa juhtidele kirja, milles küsis kõigilt kolmelt operaatorilt andmeid, mille abil soovib riik koroonaviiruse levikule läheneda andmeanalüüsi kaudu. Statistikaameti peadirektori kirja kohaselt koostaks praegust andmeanalüüsi Tartu ülikoolist alguse saanud ettevõte Positium, mis on varem teinud koostööd Eesti Pangaga.

Positiumi tegevjuhi Erki Saluveeri sõnul võeti nendega ühendust pärast seda, kui ettevõte postitas oma blogisse postituse, kus tõid välja mitmeid viise, kuidas saaks mobiiltelefonidelt kogutud andmete kaudu koroonaviiruse levikut analüüsida.

Paar aastat vanade andmete põhjal koostas Positium kaardi, millega ilmestas, kuidas võisid Kuressaares toimunud võrkpallimängu külastanud inimesed 30 päeva jooksul Eesti siseselt liikuda. 

Foto: Positium

Saluveer ütles Geeniusele, et kõige mõistlikum oleks läheneda huvipakkuvate inimeste liikuvuse uurimise kaudu. See tähendaks seda, et anonüümsel kujul koostatakse nimekiri telefonidest, mis olid konkreetsel ajahetkel konkreetses kohas ning jälgitakse nende telefonide liikumist Eesti siseselt.

Konkreetsemalt on statistikaamet huvitatud andmetest, mis sisaldavad infot telefoni asukoha kohta mobiilsidemasti täpsusega ning sisaldaks ka kõnetoimingute ja andmeside andmeid. Lisaks sellele, et analüüsida soovitakse riigisisest liikumist soovitakse saada ka andmeid, mis puudutab Eestis viibivaid turiste ning nende puhul ka eristust, millistest riikidest nad pärit on.

Statistikaamet küsis andmeid alates 1. jaanuarist kuni hetkeseisuni. Kuigi amet on kirjas toonud välja õigusliku aluse, siis soovivad sideoperaatorid saada läbi oma katuseorganisatsiooni Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liidu andmepäringu osas vastuse andmekaitse inspektsioonilt, kas sellien tegevus oleks õigusaktidega kooskõlas. Inspektsioon ei ole oma otsust veel langetanud, kuid esindaja Signe Heibergi kinnitusel on see küsimus võetud praegu peamiseks tööülesandeks.

Kriisikomisjon kiitis idee heaks

Statistikaameti peadirektori asetäitja Andres Kukke ütles Geeniusele, et amet pöördus valitsuse kriisikomisjoni poole ettepanekuga pakkuda abi andmete töötlemisel ja andmete analüüsimisel seoses COVID-19-ga.

“Valitsuse kriisikomisjoni kinnitas analüüside vajalikkust ja tänaseks on esitatud taotlus, et teostada SA poolt programmiväline statistikatöö nimetusega „Pärgviiruse tõkestamise ja analüütilise väljundi loomiseks kasutades elektroonilise side anonüümseid andmeid statistilisel ja teaduslikul eesmärgil,” ütles Kukke. 

Tema sõnul on lisaks statistikaametile ja Positiumile projekti kaasatud ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, riigikantselei, sotsiaalministeerium, terviseamet ning erinevad teadlased. 

“Positium OÜ kaasamine tulenes vajadusest tagada töötluse metoodiline tugi ja andmete kiirvisualiseerimise võimekus. Lisan selgitusena, et telefonioperaatoritelt saadavaid andmeid töötleme SA-s vastavas töötluse keskkonnas, andmekaitse õigusaktides sätestatud alustel. Lisaks, andmed kustutatakse pärast töötlemise eesmärgi saavutamist,” lisas Kukke. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.