Riik tahab rangemalt panna paika videokoosolekute tarkvara, mida tohib kasutada

Riigi küberturvalisuse juht Raul Rikk.Foto: Aron Urb (EU2017EE)

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) on viimastel kuudel tuletanud riigiasutustele korduvalt meelde, et ka videokoosolekutel peab andmekaitsereegleid nõuetekohaselt täitma.

Meeldetuletused on olnud tingitud eriolukorra ajal kasvanud videokoosolekute toimumisest ning sellest, et avaliku teabe seaduses ei ole videokoosolekute osa määratletud, see viga soovitakse ära parandada.

MKM soovitab kasutada tarkvara, mida viimati uuendati paar aastat tagasi

Aprillis saatis MKM välja uudiskirja, kus muude uudiste seas oli põgusalt juhitud tähelepanu selle, et ka videokoosolekutel ei tohi asutusesiseseks kasutamiseks (AK) märgitud dokumentidega kergekäeliselt toimetada.

Sarnase meeldetuletuse saatis mõned päevad tagasi riigiasutustele ja kohalikele omavalitsustele riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk.

Kuigi meeldetuletusi on MKM läkitatud teele korduvalt, siis kinnitas Rikk Geeniusele, et ministeeriumile teadaolevalt ei ole videokoosolekutel AK sisuga dokumentide osas probleeme olnud.

“Meeldetuletus oli mõeldud selleks, et probleeme ei tekiks. Kuna inimesed asusid kasutama videokoosolekute süsteeme tavapärasest intensiivsemalt, siis pidasime tähelepanu pööramist AK-teabe töötlusele oluliseks,” ütles Rikk.

MKM andis välja soovituse kasutada Skype for Business Server lahendust, mis on majutatud asutuse enda taristul ehk ei asu pilves. Skype for Business Serveri tarkvara uuendas Microsoft viimati 2018. aastal ning juba aasta varem ütles ettevõte, et lõpetavad tarkvara toetamise 2025. aastal. Sellest tingituna soovitab ka MKM liikuda üle Microsoft Teamsi tarkvarale.

“Soovitasime seda rakendust seetõttu, et see on kõige levinum. Samuti võib kasutada teisi rakendusi, mis on majutatud asutuse enda taristul. MS Teamsi kasutuselevõtu osas on MKM-i IT osakond teinud riskianalüüsi ning võtnud kasutusele turvameetmed, et antud rakendust oleks võimalik AK tasemel teabe töötlemiseks kasutada. Teamsi kasutuselevõtt on tingitud asjaolust, et MS on andud teada, et lähiaastatel lõpetatakse Skype for Businessi toe pakkumine,” lisas küberturvalisuse poliitika juht.

Kuigi Rikk ütles Geeniusele antud kommentaaris, et riigiasutused ja kohalikud omavalitsused (KOVid) võivad kasutada ka riiklikku vestlus.eesti.ee keskkonda, kus saab samuti videokoosolekuid pidada läheb selline sõnavõtt MKMi soovitusega vastuollu kuna nimetatud keskkonda ei saa riigiasutused ega KOVid oma serverites majutada.

Vestlus.eesti.ee ja sahver.eesti.ee keskkonnad on majutatud riigi infosüsteemi ameti (RIA) serverites. RIA pressiesindaja Seiko Kuik kinnitas, et nimetatud keskkonnad ei läbi kolmandaid osapooli ega teenusepakkujaid.

Kuna avaliku teabe seaduses ei ole videokoosolekute osa AK dokumentide osas määratletud teeb MKM seaduse muudatuse osas ettepaneku, mille üheks eesmärgiks on Rikki sõnul see, et tekiks paar rakendust, mida kõik riigiasutused on hankinud ja mis sobiks AK tasemel videokoosolekute läbiviimiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.