Riik: tühja kasseti tasu kogumine peab arvestama tarbimistrende

Tasu tuleks koguda sellistelt seadmetelt ja andmekandjatelt, mida sellel otstarbel ka tegelikult kasutatakse.Foto: Shutterstock

Valitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks autoriõiguse seaduse muutmise, mis muutuvaid tarbimistrende arvestades sisaldab muuhulgas ettepanekuid niinimetatud tühja kasseti tasu süsteemi muutmiseks ning aitab lõpetada olukorra, kus autorõiguste omajad ei saa oma teoste kopeerimise teel leviku eest õiglast hüvitist.

Olulisemate muudatustena laiendatakse isikute ringi, kelle vahel tühja kasseti tasu jagatakse ja muudetakse senist süsteemi, mille kohaselt salvestusseadmetelt ja -kandjatelt kogutava tasu suurus on sätestatud autoriõiguse seaduses. See otsustusõigus antakse tulevikus valitsusele, kes kehtestab tasu suuruse määrusega.

“See tagab süsteemi suurema paindlikkuse ja võimaluse seda korrigeerida vastavalt muutustele tarbijakäitumises ja ka selles osas, milliseid seadmeid ja andmekandjaid inimesed reprodutseerimiseks kasutatavad,” sõnas justiitsminister Raivo Aeg.

Seaduseelnõuga koos saadeti arvamuse avaldamiseks ka konkreetsed ettepanekud selle kohta, millistelt salvestusseadmetelt ja andmekandjatelt ning kui suures summas tuleks tänaste tarbijauuringute alusel tasu koguda.

“Oleme oma ettepanekus lähtunud põhimõttest, et tasu tuleks koguda sellistelt seadmetelt ja andmekandjatelt, mis võimaldavad muusikat või filme salvestada või hoiustada ning mida sellel otstarbel ka tegelikult kasutatakse,” sõnas Aeg.  Seega on välja jäetud näiteks nutikellad, -prillid ja targa kodu tehnika, millel võib küll olla sisemälu, aga mida muusika ja filmide kopeerimiseks praegu ei kasutata.

Tühja kasseti tasu süsteem lähtub loogikast, et tootja, sissevedaja või müüja, kes tasu maksab, lisab tühja kasseti tasu tema poolt müüdava salvestusseadme või -kandja hinnale. Seega hüvitab toote jae- või edasimüüja tootjale või sissevedajale tema poolt makstud tühja kasseti tasu. Lõppastmes hüvitab tasu toote ostja osana selle ostuhinnast.

Selline lähenemine muudab tühja kasseti tasu kogumise võimalikult lihtsaks ning tagab, et lõppastmes tasub tühja kasseti tasu inimene, kes seadme soetab ja seda eelduslikult ka kopeerimiseks kasutab. Sarnaselt kogutakse niinimetatud tühja kasseti tasu enamikes Euroopa Liidu riikides.

Lisaks antakse eelnõuga osa ministeeriumi ülesandeid autoriõiguse valdkonnas, näiteks autoriõiguse komisjoni töö korraldamine, üle Patendiametile, millest ministeeriumi programmi kohaselt võiks lähiaastatel kujuneda tänapäevane intellektuaalse omandi õiguse kompetentsikeskuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.