RIK jagas kergekäeliselt Luksemburgi andmesaatkonna täpset asukohta ja eemaldas selle Geeniuse päringu peale

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sel aastal varundatakse suur osa riiklikult olulisi andmebaase Luksemburgis asuvasse andmesaatkonda, mille tarbeks otsib registrite ja infosüsteemide keskus (RIK) hankega riistvara. Hankedetailides avaldati väga suure täpsusega kavandatava andmesaatkonna asukoht ja kuidas sinna sisse saab. RIK eemaldas detailid alles Geeniuse päringu peale.

Avaldatud dokumentides oli selgelt ja detailselt kirjeldatud, mis linnas Luksemburgis andmekeskus asub, milline on selle ülesehitus, millisel korrusel on just Eestit puudutavad andmed ja millised on selle ruumi uksed, mille kaudu on võimalik ruumidesse erinevaid esemeid viia. Lisaks avaldati ka detailne joonise ruumi ülesehitusega.

Väljavõte dokumendist. Udustus lisatud Geeniuse poolt.

Geeniuse päringu peale, miks on jagatud säärast informatsiooni avalikult, kui harilikult hoitakse tundlike andmete hoiustuskohti kiivalt saladuses, sõnas RIKi kommunikatsioonijuht Heilika Kutsch, et hankedokumenti lisati ruumi aadress, sest tegemist on avaliku serveriruumi rendipinda pakkuva asutusega ja pakkujaid sooviti teavitada täpsest tööde teostamise asukohast.

“Meie hinnangul ei ole asukoha välja toomine turvarisk, sest konkreetset üüripinda, kus serveriruum hoones täpselt asub, ei ole dokumentides avaldatud,” lausus ta.

RIK: see võib tõesti tavapärasest suuremat huvi tekitada

Hoolimata sellest, on andmed nüüd hanke juurest eemaldatud. Uuenenud hankedokumentides ei ole enam alles andmekeskuse asukohta ega juhendit, kuidas sinna sisse saab. Ruumiplaan serverite soovitud paigutusega on siiski endiselt alles.

“Teadvustanud, et seda võidakse tõlgendada tundliku infona, mis võib omakorda tavapärasest suuremat huvi tekitada, oleme praeguseks hetkeks loodava ruumi täpse asukoha siiski hankedokumentidest eemaldanud,” kommenteeris Kutsch.

Andmesaatkond Luksemburgis avatakse praeguste plaanide kohaselt tänavu suvel. Eesti riik varundab sinna kümnete terabaitide jagu koopiakriitilisi andmeid, mis on vajalikud e-riigi toimimiseks vajalikud. RIKi poolt hallatavatest süsteemidest on plaanis varundada näiteks e-toimik, kinnistusraamat, äriregister ja Riigi Teataja. Kõik andmebaasid, mis sinna täpsemalt lähevad, kooskõlastatakse eelnevalt majandusministeeriumi poolt loodava komisjoniga.

Kuidas andmed Luksemburgi transporditakse, asutus ei avaldanud, viidates selle info tundlikkusele. Serveriruum vastab Kutschi sõnul vastava serveriruumi turvaklassi nõuetele. “Täpsemat informatsiooni konkreetsete süsteemide kohta ei saa me kahjuks turvakaalutlustest lähtuvalt avaldada,” sõnas Kutsch.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.