Ronald Liive: Telia üritas mulle müüa seadmeid, mille järele polnud vajadust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Telia Eesti logo. Foto: Telia

Eelmisel nädalal juhtus minuga elumuutev asi, mis jääb mulle meelde terveks eluks. Kolisin linna ühest otsast teise ning sellega seoses pidin valima ka uue internetiteenuse pakkuja. Minu õnneks või õnnetuseks oli pakkujaid vaid üks – Telia.

See sobis mulle, kuna viimase aasta olin sunnitud kasutama Elisa internetti ning teleteenust. Just teleteenuse osas meeldib mulle Telia lahendus rohkem, Elisa oma on ajast ja arust ning väga ebaloogiline.

Kohe tekkis esimene takistus

Hakkasin veebis tellimust täitma ning peagi sattusin esimese takistuse otsa. Veel enne Elisa kliendiks olemist olin Telia klient ehk mul olid varasemast ruuter ja digiboks juba olemas. Aga teenusepakkuja veeb väitis, et minu ruuter (INTENO DG301) ei sobi antud ühenduskohaga. Teoorias on see täiesti võimalik, aga kõnealune ruuter ei ole 20 aastat vana, vaid pigem 2-3 aastat ja selle ajaga ei ole mingit suurt hüpet ning muutust toimunud.

Olgu öeldud, et uues kodus ei paku Telia valguskaablil põhinevad netiühendust ja kiirused on pigem tagasihoidlikud (kuni 100 Mbps alla ja 25 Mbps üles).

Kindluse mõttes helistasin Telia infoliini, kus teenindaja väitis, et just tehnoloogiliste muudatuste tõttu ei ole olemasolevast ruuterist tolku ja pean uue ostma või rentima.

Kui küsisin, et mis need tehnoloogilised muudatused on, siis väitis teenindaja, et ruuter ei saa nii kiirete kiirustega hakkama. Seepeale tekkis mul täielik segadus, kuna täpselt sama ruuterit olen varasemalt kasutanud kiirema ühendusega ja siis käras see väga hästi. Ütlesin seda ka teenindajale, aga ta jäi endale kindlaks.

Ma ei saanud aru ka kiirete kiiruste jutust, kõik kes vähegi teemat mõikavad saavad aru, et 100 Mbps alla ja 25 Mbps üles ei ole kiire, vaid pigem keskpärase alumine ots.

Enne tellimuse sooritamist külastasin ka ruuteri tootnud ettevõtte veebilehte, kust sain kinnituse, et tehniliselt ei ole ühtegi takistust, mis piiraks selle ruuteri kasutamist. Tellisin teenuse ära ja jäin tehnikut ootama. Kuigi veebis pakuti tehniku külastust alles kahe tööpäeva pärast, siis oli ta kohal juba 30 minuti pärast – kiitused Teliale.

“Võiks ikka uue ruuteri hankida”

Sarnaselt infotelefoni teenindajale väitis ka tehnik, et võiks ikkagi uue ruuteri hankida. Tema küll presenteeris seda peamiselt teise nurga alt, väites et uuel ruuteril on kiirem WiFi. Jah uus ruuter toetab tõesti AC-standardiga WiFit aga seda, kas mul on kodus ka mõni seade, mis oskaks seda kasutada, tehnik ei pärinud.

Kuigi mulle igasugu vidinad meeldivad väga, siis reaalses elus olen ma inimene, kes ostab teleka, arvuti, telefoni või muu asja ära ja kasutab seda seni kuni ta on kas tõesti väga vana või ei tule oma tööga enam toime ehk AC toega seadmeid on terve leibkonna peale kokku täpselt üks – minu telefon.

Ja WiFi osas kasutan ma tegelikult hoopis enda isiklikku ruuterit ehk teenusepakkuja ruuteri WiFi on välja lülitatud. Seda sai ka tehnikule korduvalt mainitud. Aga jällegi tuleb mängu ka see, et WiFi võib ju küll kiirem olla, aga WiFi kiirus on kinni interneti kiiruses ehk ega ta üle 100 Mbps alla ja 25 Mbps üles ikka ei anna ka selle AC-ga kätte. Ehk selline kiirem Wi-Fi võib segadust tekitada.

Tehnik proovis vast korra veel mind veenda, et hea oleks uus ruuter ikka osta, aga ma jäin endale kindlaks. Natuke pusimist (kaabli seinast välja võtmist) ja saimegi ruuteri tööle ning isegi WiFi töötas ilusti ja kõik seadmed said elule äratatud.

Tehnik tegi ka speedtesti ja ütles, et näe allalaadimise kiirus on 95-98 kandis. Teemat mõistes ei teinud ma sellest informatsioonist välja, aga kuidas oleks sellele mõni teine klient reageerinud?

Aga uues on ju YouTube’i äpp

Veel enne kui tehnik lahkus, siis üritas ta mind veenda ka selles, et soetaksin uue digiboksi, kuna see on kiirem ja selles on YouTube’i äpp. Sel korral piisas “tänan eist” ja uus digiboks jäi samuti soetamata.

Miks ma seda kõike kirjutan? Seetõttu, et suurem enamus kas ei viitsi süveneda, ei tunne seadmete tehnilisi näitajaid piisavalt või ei huvitu üldse ning jäävad tehnikute ja infoliini töötajate juttu pimesi uskuma. Kujutan ette, et uute seadmete müügilt teenib Telia päris korraliku summa.

Telia võiks sellest olukorrast õppida ja mitte üritada klientidele uusi seadmeid nii kergelt pähe määrida.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.