Uudis

SK Solutionsi juht Smart-ID pettusest: Sellised juhtumid saavad alguse hooletusest

SK ID Solutsions juht Kalev PihlFoto: Ardo Kaljuvee

Täna sai teatavaks, et aprillis lõid Eestis kurjategijad õngitsussõnumeid ja -lehti ära kasutades võõraste inimeste nimel Smart-ID kontod ning läbi selle kannatasid ka mitmed inimesed rahalist kahju.

Smart-ID loonud SK Solutionsi juhi Kalev Pihli sõnul peavad inimesed ise hoolsamad olema, sest ka antud juhul saadeti inimestele sõnum ja paluti mobiil-ID-ga sisse logida teenusesse, mis viis kasutaja petulehele.

“Sellised juhtumid saavad alati alguse hooletusest ja inimesed peavad ise tähelepanelikumad olema,” sõnas Pihl ja lisas, tegu klassikalise phising juhtumiga. Antud juhtumi valguses ei plaanita Smart-ID registreerimisel mingeid ümberkorraldusi teha. “Omalt poolt saame natukene lisada analüütikat, et selliseid pettuseid võimalikult kiiresti avastada,” ütles ta.

Geeniusele teadaolevalt saadeti õngitsuslingid pankade nimel, näiteks SEB nimel. Tegelikult pangad ega teised asutused kunagi ei palu sõnumi või meili teel enda teenustesse sisse logida, vaid selline palve peaks inimesed kohe valvsaks tegema.

Kui ohver võltslehelele sisse logis, siis loodi taustal talle mobiil-ID koodidega, mis inimene võltslehe palvel sisestas, Smart-ID konto, mida jjuba hiljem ära kasutati.

Pihli sõnul on oluline inimeste teadlikkus ja oskus õngitsusi ära tunda ning kõigil ohvritel tasub kindlasti politsesisse pöörduda.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.