Uuendatud: arvuti võitis 3:0.
Homme algab viiemänguline seeria Google'i tehisintellekti ja lõunakorealase Lee Se-doli vahel mängus Go, mis näitab, kas arvuti on võimeline ülikeerukas mängus inimest võitma.
Google’i tehtud tarkvara AlphaGo ei oska muidugi kõiki Go käike ette nähe. Ajakirja Nature hinnangul on neli tuhat aastat vanas Go-s rohkem võimalikke mängukombinatsioone kui terves universumis aatomeid. Kui võrrelda malega, mille esimeseks käiguks on valgel võimalik valida 20 erineva seast, siis Go mängija võib teha361 erinevat käiku.
Nii ei ole arvutil võimalik Go käike ette välja arvutada, kuid see oskab inimese mängustiili ja -strateegiat hinnata ja selle järgi oma käike kohandada. Google'i insenerid on AlphaGo-dtreeninud salvestades ja analüüsides 30 miljoni profimängija käike.
Google’i tehisintellekti taga on DeepMind. See on tehnoloogiafirma, mille üks esimese investoreid oli eestlane Jaan Tallinn ja mille Google mõni aasta tagasi ära ostis. Nüüd on DeepMindi tehnoloogiaga tehtud AlphaGo juba võitnud näiteks Euroopa parimat Go mängijat.
9. märtsil algab otsustav mänguseeria praeguse maailma tšempioni Lee Se-doli ja AlphaGo vahel. Souli hotellis toimuvas kohtumises saab järgmiseks teisipäevaks selgeks – kas tehisintellekt on üle inimintellektist.
Täiendused:
Esimene matš: 9. märtsil toimunud neljatunnise matši võitiski AlphaGo. See ei mõjuta otseselt kuidagi järgnevaid mänge, kuid annab arvutile kohe eelise. Seeria võitmiseks peab AlpaGo nüüd veel vaid kaks mängu võitma.
Vaata esimest kohtumist siit:
Teine matš: Ja tehisintellekt on võitnud teise mängu! Nüüd tuleb lõunakorealasel teha üliinimlik pingutus, et järgmise mänguga mingigi võidušanss leida.
Professionaalsed kommentaatorid, kes teist matši jälgisid, olid AlphaGo edust üsna pahviks löödud. Tehisintellekt oli teinud üsna veidraid samme ja poole mängu pealt ei osanud kommentaatorid ennustada, et arvuti võiks sellise strateegiaga võita.
Kolmas matš: 3:0 arvutile. Loe Jaan Tallinna kommentaari siit.
Foto: Jaro Larnos