“Pean tunnistama, et minu jaoks on kurb, et täna näevad selles teemas rohkem potentsiaali Soome ja Saksa finantsettevõtted, kes saavad aru, et tegemist on globaalse trendiga ning eestlastega ja e-residentsusega koostööd tehes on võimalik oluliselt varem seda digitaalsete nomaadide turgu ja klientide käitumist tundma õppida, kui see maailmas buumiks muutub. Selle koha pealt on ka Transferwise ikkagi musternäidis, kuidas oma ajast ees olla,” rääkis Kotka, kes oli majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantslerina töötades e-residentsuse programmi käivitaja.
Maailm saab e-residentsuse igal juhul
“E-resident ei võta laenu ega liisingut, selles võtmes klassikaline pank ei hakkagi aru saama e-residentsuse väärtusest. E-residentsusest kui nähtusest võidavad selgelt rohkem teist tüüpi finantsasutused, nagu näiteks Holvi või Transferwise,” lausus Kotka.
Kotka sõnul saab e-residentsus kui nähtus maailmas kindlasti teoks, arvestades kui paljud riigid sellega juba tegelevad või sellest mõtlevad.
“Küsimus on vaid selles, et kas see on Eesti, kes kuldkala enda välja tõmbab ja on üheks võitjatest. Aga selles pole üldse küsimus, kas e-residentsus ja asukohast sõltumatud piiriülesed teenused muutuvad reaalsuseks või mitte, igal juhul see juhtub. Ka Rain Lõhmus on ise seda liiki teenuste tarbijatest Šveitsis.”
Lõhmus ütles intervjuus, et digiallkiri ja isiku tuvastamine toimib ka Šveitsis. Mis mõte on anda välja veel isikutunnistus? Kotka sõnul anname me aga välja Euroopa kõige tugevamat digitaalset identiteeti. “Arvestades, et oleme kogu e-residentsuse projekti juhtinud kui riiklikku idufirmat, kus kulud hoitakse minimaalselt ning esmajärjekorras tõestatakse ära, kas ärimudel üldse toimib, siis juba olemasolevatele lahendustele tugineda oli soodsaim lahendus.”
“Selleks, et Eesti majandusega seotud inimeste arvu hüppeliselt suurendada, tuleb kindlasti minna paindlikumaks kõiksuguste identiteetide tunnustamise osas. Selles osas on Rain Lõhmusel absoluutselt õigus,” lisas Kotka.