Täna kell 19.30 testitakse, kas raadiote abil saab eestlasi ohust teavitada

Täna kell 19.30 hakkavad kõik DAB+ suutelised raadiod mängima Vikerraadio kaudu edastatavat test-ohuteavitust.Foto: Siseministeerium

Tänavu märtsis algas kompleksõppus CREVEX, mille raames on mitme kuu vältel toimunud erinevates julgeoleku ja siseturvalisusega seotud asutustes erinevaid õppuseid. CREVEX tipneb põhiõppusega, mis toimub järgmise nädala neljapäevast reedeni ehk 28.-29. september. 

Et põhiõppus sujuks paremini on süsteeme juba aegsasti katsetatud. Tänagi leiab üks neist katsetustest aset, mil kell 19.30 lülitatakse kõik DAB+ digiraadiod Klassikaraadio lainele ning raadio ekraanil kuvatakse teksti, millega antakse mõista, et tegu on testiga. 

Kui test läheb ootuspäraselt lülitatakse peale sõnumi edastamist kõik raadiod tagasi kanalile, millel nad eelnevalt olid. Augusti lõpus testis siseministeerium samal eesmärgil FM-raadiote lülitamist Vikerraadiole ja telerite lülitamist ETV kanalile. Need testid viidi läbi varahommikul, et see ei häiriks kuulajaid ja vaatajaid üleliia. 

Siseministeeriumi pääste- ja ohutuspoliitika osakonna nõunik Kadi Luht-Kallas ütles Digigeeniusele, et täna kell 19.30 toimuva testi puhul saab öelda, et tegu on kiire eeltestiga DAB+ osas. 

“Kuni 60 sek jooksul suunatakse Klassikaraadio kanalile ning kuvatakse teksti testimise kohta, seejärel peaks raadio ise varasemale seadele tagasi liikuma, aga see võib olla seadmest sõltuvalt erinev,” kirjeldas ta. 

Luht-Kallas tõdes, et tänase lühikese testi järgselt on suuremat testimist oodata põhiõppuse ajal, mil rakendatakse korraga mitut ohuteavituse võimalust. 

CREVEXi õppuse ajal testitakse üheaegselt läbi, kas ja kuidas suudab riik inimestele olulisi teavitusi ja juhiseid edastada SMS teavituse, sireenide, FM-raadiote, ETV telekanalite, DAB+ digiraadiote ja 5G broadcasti abil.

“DAB+ test võib tekitada mõningast segadust. Eriti nende seas, kes ei tea, et nende seadmel on selline võimekus ja raadio võib ootamatult hakat ise mängima suunatud kanalil ja näitama testimisest teavitavat teksti,” mainis ta.

Vastavalt Euroopa Liidu nõuetele peab olema DAB+ tugi kõigil autodel, mis on müüdud peale 20. detsembrit 2020 ehk digiraadio signaali vastuvõtmise võimekus on suurema tõenäosusega olemas uuemates sõidukites, kuid selle levi ei kata veel tervet Eestit.

Peamiselt on kaetud Harju- ja Raplamaa, Lääne-Virumaa, Järva- ning Jõgevamaa. Signaal võib kohati levida ka teistesse maakondadesse, kuid suurem enamus Lääne-Eestist on katmata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.