Tartu linnavalitsus laseb küberrünnakute valguses ka enda töötajatel küberhügieeni testi teha

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tartu linnavalitsuse hoone. Foto: Indrek Mustimets/ Tartu linna Facebooki leht

Tartu linnavalitsus võttis esimese omavalitsusena Eestis kasutusele CybExer küberhügieeni testplatvormi, et parandada linna süsteemis töötavate inimeste teadlikkust, kuidas ennast ja linna elutähtsaid teenuseid paremini küberrünnakute eest kaitsta.

Mainitud testi hakkavad maikuus läbima ka kümned tuhanded Eesti ametnikud, et võimalikke turvaauke saaks juba ennetavalt lappida.

“Tartu linn peab küberturvalisust väga oluliseks ja on sellega järjekindlalt tegelenud, nüüd alustame laiemalt oma töötajate koolitamisega. Viimased sündmused näitavad, et küberrünnakud sagenevad ja muutuvad järjest mastaapsemaks ning kindlasti ei saa me targa linnana ootama jääda, millal need meieni jõuavad,” selgitas Tartu linnapea Urmas Klaas.

Linn ajab asju läbi e-kanalite, mis peavad olema kaitstud

Kuivõrd suur osa Tartu linnavalitsuse ja allasutuste igapäevasest asjaajamisest toimub läbi e-kanalite, mida kasutavad pidevalt kümned tuhanded linnakodanikud, siis on Klaasi sõnul oluline teha kõik selleks, et need teenused oleksid hästi kaitstud. “Praktika näitab, et elutähtsaid süsteeme rünnatakse sageli läbi inimeste hooletuse oma e-posti või interneti kasutamisel, seepärast pidasime vastutustundliku linnana oluliseks tõsta ennekõike just meie ametnike ja töötajate küberteadlikkust,” lausus Klaas.

Tartu linnavalitsus sõlmis esimese omavalitsusena koostöölepingu Eesti ettevõttega CybExer Technologies, kes on loonud riigikaitsesektoris testitud ja rahvusvaheliselt tunnustatud küberhügieen platvormi. Selle eesmärk on tõsta iga kasutaja teadlikkust ohtudest, mis teda internetis varitsevad. CybExeri keskkonnas pannakse kasutajad vastamisi reaalsest elust pärit olukordade ning tõestisündinud juhtumitega, et parandada lihtsate ja mänguliste testidega inimeste küberhügieeni.

Küberhügieeni testkeskkonna looja CybExer Technologies OÜ taga on Eesti Kaitsetööstuse Liitu kuuluvad ettevõtted BHC Laboratory ja ByteLife Solutions, mis loovad veel mitmeid teisi küberturvalisuse jaoks olulisi tarkvaralahendusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.